Subota, 07. decembar 2024.
Simptom... jer to tražite!

Dr Dejan Terzić: Krpelja je mnogo i „biraju“ kod koga će

Foto: Pioxabay
Zdravlje 12. jun 2024. 13:37
Podeli:

Doktor Dejan Terzić, dermatovenerolog, daje nam detaljne upute kako se paziti u ovom periodu, gde krpelja najviše ima, kao i postupak za sigurno otklanjanje, ukoliko se krpelj pronađe na telu.

-U ovom periodu godine najezda krpelja je u jeku. Kao što većina ljudi i zna, staništa su im zelene površine, ali treba imati u vidu i ono što je manje poznato, da oni žive i na granama, drveću i imaju svoj odabir, na osnovu svojih prirodnih čula i potreba. Hrane se sisanjem krvi „domaćina“, čoveka ili životinje za koju se zakače.
-U trenutku kada se nastane, toliko su maleni da je skoro nemoguće registrovati ih. Zbog toga je neophodan detaljan samopregled kao i pregled ukućana i dece, kaže doktor Dejan Terzić i dodaje:
-Kada se desi da se na telu vidi već naseljen i malo veći, tj formiran krpelj, potrebno je da pacijent ništa sam ne preduzima, niti, na mesto gde je krpelj, stavlja već poznata „sredstva omamljivanja“ kao aceton, ulje i slično, u narodu poznate „omamljivače“. To nikako ne raditi, već se odmah uputiti u najbliži dom zdravlja gde će stručno lice uzeti uzorak a krpelja ukloniti na najbezbedniji način.

Zbog čega je bitno da se dođe kod lekara?

Zbog toga što u sterilnim uslovima lekar izvadi, očisti krpelja i pošalje ga na analizu. Jako je bitno da se vidi da li je krpelj zaražen, zato nikako kod kuće to raditi! Lekar će to uraditi „lepo“, a kad kažem lepo, mislim na sigurno vađenje krpelja, u celosti, što je u tome jedino bitno, kaže doktor.

Lajmsku bolest uzrokuje Borrelia burgdorferi, i zovu je i lajm borelioza.

Ime Lajm je dobila po mestu gde je izolovana a Boreliozis od izazivača borelie burgdorferi. Prenose je krpelji i to ne svaki! Ako je krpelj zaražen njom, mi dobijamo lajmsku bolest.

Pacijent treba da povede računa o par stvari:

– Treba pratiti da ne dođe do širenja infekcije na mestu uboda. To nije crvenilo oko tačke gde je ušao krpelj, već se to crvenilo krene da širi i da se spušta gravitaciono niz telo i da se ograničava jasnije ružičastim stubom. To se zove eritema migrans ili putujući eritem.
Tada takođe obratiti pažnju na neka stanja, kao, na primer, da li smo umorni, da li nam se spava, da li imamo temperaturu ili osipe po telu! To bi bili simptomi koje imamo u danima kada se lečimo od uboda.
-U analizi, da li je krpelj zaražen, rade se serološka ispitivanja a mi u krvi tražimo IGG i IGM antitela na boreliu burgdorferi.

 


Foto M.Paunović

-Uzorci se zatim uzimaju radi dijagnostifikovanja na lajmsku bolest a pacijent se uputi da lokalno posmatra potencijalne promene, da li se eritem širi  ili ne, da li je glavoboljan, pospan ili slično.
Dalje, treba sačekati rezultate, nakon kojih se odredi da li se uzima terapija antibiotikom ili ne. Antibiotska terapija je u slučaju potvrđeno zaraženog krpelja, obično tetraciklinima i traje od 21 do 30 dana!
-Ponavljam, krpelja ima svuda a i na teritoriji Beograda ih je mnogo! Sva izletišta, zelenila i parkovi su potencijalna mesta. Krpelji, dakle, padaju i na glavu. Znači , posle svakog dolaska iz prirode, TEMELJNO preći telo i pregledati.

Lajm borelioza je izlečiva bolest, pogotovo ako se otkrije na vreme
Nema razloga za strah i paniku a gore navedeno je SVE što treba sami da uradite, upućuje doktor Dejan Terzić.

Simptom M.P.

Autorski tekstovi Simptoma podležu pravilima o navođenju izvora; tekst se može uz gorepomenuto u celini ili delovima preuzimati.
0 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
Copyright 2024