Na društvenim mrežama, Vajn se žalio na alarmantan trend, posebno na kritičare vlade, gde građani navodno nestaju od ruku državnih operativaca.
„Veoma je tužno videti koliko brzo Kenija pada“, prokomentarisao je Vajn, pozivajući se na otmice mladih građana koji su kritični prema vladi.
On je istakao opasnosti od normalizacije takvih radnji, povlačeći paralele sa Ugandom pod predsednikom Joveri Musevenijem, gde su otmice postale alarmantno učestale.
“Musevenizam”
Lider Ugande upozorio je Keniju da ne upada u „musevenizam“, termin koji je koristio da opiše autoritarnu praksu koja muči Ugandu decenijama.
Vajn je naglasio da su otmice, koje su u početku bile usmerene na nekoliko pojedinaca, postepeno prerasle u široko rasprostranjene operacije koje pogađaju hiljade građana.
On je upozorio da bi se Kenija mogla suočiti sa sličnom sudbinom, opisujući sumoran scenario u kojem „dronovi“ lutaju ulicama, otimajući po svojoj volji, dok vlada negira bilo kakvu nepravdu.
Vajn je pozvao Kenijce da brane svoj ustav i odupru se eroziji demokratskih prava pre nego što bude prekasno.
“Ako ne iščupate represiju kada je sadnica, postaje mnogo teže kada se ukorijeni, izraste u drvo i širi svoje grane svuda”, rekao je on.
Vajna izjava je dodala rastućim pozivima na odgovornost jer je ukupan broj prijavljenih otmica od 25. juna iznosio osamdeset dve — od kojih je trinaest zabeleženo u tri meseca do decembra.
Poslednji slučajevi Bilija Mvangija, Pitera Mutetija, Bernarda Kavulija i Naomi prijavljeni su kao nestali u različitim okruzima, kao što su Embu, Najrobi i Kađado, nakon što su podelili slike generisane veštačkom inteligencijom predsednika Rutoa.
Simptom/Alafrica