Može se dobiti ishranom, ali kao dodatak ishrani je dobrodošao jer ne možemo uvek da dobijemo dovoljnu količinu.
Magnezijum “podržava” mišiće, odgovoran je za rad srca, poboljšava san i mentalno zdravlje. Doziranje je važno, kao i vreme uzimanja – ako ga konzumiramo kao dodatak ishrani.
Izvori magnezijuma u hrani su, na primer: bademi, indijski orah, banane, tofu, grašak, brokoli, semenke lana i bundeve, susam i suncokret, a ima ga i u krompiru, čak i u čokoladi…
Najbrži način da primetite nedostatak magnezijuma je kada osetimo grčeve mišića, slabost i umor.
Kalcijum nije dovoljan, magnezijum doprinosi boljem metabolizmu, čime se sprečava osteoporoza, odnosno održava gustina kostiju. Magnezijum takođe pomaže u regulisanju nivoa šećera u krvi, što je posebno važno za osobe sa dijabetesom, ili one sklone njemu.
Važan je i za krvni pritisak, održava protok arterija, a pomenuti mineral pomaže i kod nesanice i poremećaja sna.
Sa njim se lakše prevazilazi čak i predmenstrualni sindrom jer može da smanji grčeve, nadimanje, promene raspoloženja…
Kada ga piti: ujutru, usred dana ili uveče?
Ne postoji univerzalno pravilo, naime, mnogo zavisi od razloga zašto ga uopšte pijemo. Na primer, ako je naš cilj da poboljšamo san i opustimo se, onda je idealno vreme pre spavanja.
Ako, pak, noću patimo od grčeva u mišićima, veče je takođe pravo vreme za dodatak magnezijuma.
Međutim, ako želimo da imamo energiju tokom dana, mišiće bez bolova i dobro varenje, bolje je da ga uzimamo ujutru. Nije pogrešno čak ni dozu podeliti na dve manje, pa magnezijum pijte ujutru i uveče pre spavanja, piše clevelandclinic.org.
Simptom/B92/Slobodna Dalmacija