Nedelja, 07. jun 2026.
potražite Simptom...

Nigerijska elektroenergetska mreža se srušila, 30 država je u mraku

Foto: Pixabay
Društvo Svet 15. septembar 2025. 15:06
Podeli:

Abudža — Nigerijski radnički kongres (NLK) osudio je saveznu vladu zbog potpunog kolapsa nacionalne elektroenergetske mreže u utorak, optužujući je da je namerno dovela do propasti elektroenergetskog sektora dok su Nigerijci primorani da plaćaju prekomerne tarife za mrak.

 

Krhka elektroenergetska mreža zemlje pretrpela je još jedan delimični kolaps, isključivši oko 30 država.

Kvar, koji se dogodio između 11 i 12 časova 10.septembra , doveo je do naglog pada nacionalne proizvodnje sa 2.917,83 MW na samo 1,5 MW, prema podacima Nezavisnog sistemskog operatera. Kompanija za distribuciju električne energije u Abudži potvrdila je prekid, navodeći gubitak snabdevanja iz nacionalne mreže u 11:23 časova, i uverila kupce da su u toku napori da se struja obnovi kada se mreža stabilizuje.

Prenosna kompanija Nigerije još nije pružila detalje o uzroku kolapsa.

U saopštenju koje je potpisao predsednik NLK-a Džo Adžaero, kongres je naveo da „sa krajnjim gađenjem – mada ne i sa iznenađenjem – posmatra potpuni kolaps nacionalne elektroenergetske mreže danas“.

 

U saopštenju se nastavlja: ​​„Ova ponavljajuća katastrofa nije slučajnost; to je direktan i neizbežan rezultat kapitalističke vladajuće klase koja je namerno dovela do propasti elektroenergetskog sektora, pljačkanja i održavanja nigerijskog naroda u stanju stalne nerazvijenosti i eksploatacije. To je deo posledica odbijanja da se slušaju građani i građanski akteri, dok se istovremeno pokoravaju promoterima neoliberalne politike.

 

Simptom/AllAfrica

Autorski tekstovi Simptoma podležu pravilima o navođenju izvora; tekst se može uz gorepomenuto u celini ili delovima preuzimati.
0 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
Copyright 2024