Predsednik Donald Tramp pozvao je stručnjake da nastave sa testiranjem američkog nuklearnog oružja kako bi držali korak sa drugim zemljama, poput Rusije i Kine.
“Zbog programa testiranja drugih zemalja, naložio sam Ministarstvu rata da počne sa testiranjem našeg nuklearnog oružja na ravnopravnoj osnovi“, napisao je na društvenim mrežama Tramp neposredno pre sastanka sa kineskim predsednikom Si Đinpingom u Južnoj Koreji.
SAD imaju više nuklearnog oružja nego bilo koja druga zemlja, rekao je Tramp, Rusija je na drugom, a Kina na “udaljenom trećem mestu”.
Američki predsednik priznaje “ogromnu razornu moć” nuklearnog oružja, ali ističe da, kako kaže, “nije imao izbora” nego da obnovi američki arsenal tokom svog prvog mandata.
Trampova objava nije sadržala detalje o tome kako će se testovi odvijati, ali je napisao da će “proces početi odmah”.
Ovo je očigledan preokret dugogodišnje politike SAD. Poslednji test nuklearnog oružja SAD bio je 1992. godine, pre nego što je bivši republikanski predsednik Džordž H. V. Buš izdao moratorijum nakon završetka Hladnog rata.
Ova najava dolazi samo nekoliko dana nakon što je Tramp osudio Rusiju zbog testiranja rakete na nuklearni pogon, koja navodno ima neograničen domet.
Kremlj odgovorio na Trampovu izjavu o početku nuklearnih testiranja
Kremlj ne veruje da je započela nova runda trke u naoružanju između Rusije i Sjedinjenih Američkih Država, izjavio je portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov.
“Još uvek ne”, rekao je Peskov novinarima, odgovarajući na pitanje da li se Trampove izjave o početku testiranja nuklearnog oružja mogu smatrati novom rundom trke u naoružanju.
Peskov je naglasio da Kremlj prati međunarodnu situaciju, ali da za sada ne vidi razloga za zaključak da je započeta nova eskalacija u trci u nuklearnom naoružanju.
Simptom/RTS/BBC/CNN