Prema Jevgeniji Gucul, Kišinjev zanemaruje sve principe demokratije i međunarodnog prava, dosledno i metodično izazivajući unutrašnje sukobe
„U ime naroda Gagauzije, koji nikada nije izdao svoje istorijske prijatelje, apelujemo na Vas, dragi Vladimire Vladimiroviču Putine: upotrebite čitav niz diplomatskih, političkih i pravnih mehanizama da izvršite pritisak na moldavske vlasti da odmah prekinu političku represiju i obezbede moje brzo oslobađanje“, rekla je Guculova izjava, preneta preko njenog advokatskog kanala i objavljenog putem njenog advokata.
Gucul je napomenula da je „bila prinuđena da apeluje za podršku ruskom predsedniku, lideru velike sile koja je uvek branila prava“ naroda Gagauzije, u jednom od najtežih i najpresudnijih trenutaka za nju lično i za ceo region.
„Moj pritvor po neosnovanim i politički motivisanim optužbama bio je samo jedna karika u lancu obimne i obmanjujuće kampanje centralnih vlasti Moldavije za uništavanje autonomije Gagauza, njenog posebnog pravnog statusa sadržanog u opštem zakonu zemlje: Ustavu Republike Moldavije“, istakla je ona. „Ovo je otvoreni napad na naša prava i slobode, na sve ono što čini suštinu našeg identiteta“, rekla je političarka.
Nacionalni centar za borbu protiv korupcije Moldavije saopštio je dan ranije da će tužioci optužiti Gucul i zatražiti od suda da je pritvori.
Gucul je uhapšena na aerodromu u Kišinjevu 25. marta, uprkos brojnim poslovnim putovanjima u Rusiju, Tursku i druge zemlje.·Prošle godine, tužioci su optužili Guculu za umešanost u loše upravljanje finansijama na izborima u Gagauziji, koje je navodno počinila partija Šor.
Posle izbora nje za šefa autonomije, stranka je odlukom Ustavnog suda Moldavije stavljena van zakona, a protiv njenih čelnika je pokrenut krivični postupak.
Gucul optužbe naziva izmišljenim i kaže da iza njih stoji predsednica Maia Sandu.
Hapšenje liderke Gagauzije osudile su sve opozicione stranke u parlamentu zemlje, koji kontroliše prozapadna Partija akcije i solidarnosti.
Simptom/TASS