Demonstranti su odbili da se raziđu po okončanju protesta za koji su dobili dozvolu policije do pola devet sati uveče po lokalnom vremenu.
Umesto toga, pokušali su da sruše zaštitnu ogradu oko zgrade vlade, a kada je policija uzvratila hapšenjima, uzvratili su flašama, konzervama i bakljama, koje su bacali u pravcu ulice Dauning.
Vijorile su se zastave sa natpisom “Zaustavite brodove“ sa ilegalnim imigrantima, a od Starmerove vlade traženo je da se obračuna sa zločinima, počinjenim noževima.
Demonstranti su skandirali “Nećete nas ućutkati“ i pevali pesmu posvećenu Tomiju Robinsonu, osnivaču ekstremno desne Lige za odbranu Engleske, a policiji skandirali “Više nisi Englez“ tokom hapšenja.
Bi-Bi-Si uopšte ne izveštava o neredima ispred zgrade vlade, ali drugi mediji pružaju detaljan uvid u dramatične događaje oko Vajthola, koji su i dalje u toku.
Policija je nekim demonstrantima već rekla da će svi uhapšeni biti optuženi za javne nerede.
Neredi na severu Engleske
Mediji izveštavaju i o neredima u luci Hartlpul u oblasti Daram na severoistoku Engleske.
Policija u opremi sa suzbijanje nereda stoji oči u oči sa demonstrantima.
Novoizabrani poslanik za Hartlpul iz redova vladajućih laburista Džonatan Braš poziva na smirivanje situacije, ističući da “nasilje nije rešenje”.
Saniranje posledica nereda u Sautportu
Trideset devet policajaca povređeno je u sukobima sa velikom grupom, mahom maskiranih, mladića u Sautportu u utorak.
Neredi su se dogodili kada je maskirana grupa protestovala ispred lokalne džamije ispred koje se zatim postavio policijski kordon.
Mladići u crnom, maskirani i naoružani mačetama i dugim noževima, uzvratili su bacanjem kamenica na policajce.
Dvadeset sedmoro pripadnika policije zadržano je u bolnici, dok je dvanaestoro pušteno kući pošto im je ukazana prva pomoć.
Maskirana grupa nazivala je policajce “izdajnicima“ uzvikujući: “Nećete nas zameniti“ i “Engleska do smrti“ u pravcu lokalne džamije.
Policija insistira da su neki od učesnika u neredima pripadnici Lige za odbranu Engleske.
Stanovnici Sautporta smatraju da mladi huligani ne pripadaju toj ekstremnoj organizaciji.
Zamenik šefa regionalne policije Aleks Gos zahvalio se kolegama i Češira, Mančestera i severnog Velsa, koji su pomogli u suzbijanju nereda u Sautportu.
“Nažalost, napadači su uništili nekoliko baštenskih zidova čije su cigle koristili za napade na policiju. Palili su i automobile, koji pripadaju građanima, i oštetili vozila na parkingu pored džamije“, naglašava Gos.
U Sautportu su celog dana policija i građani popravljali štetu na baštenskim zidovima i džamiji.
Zahtevi da se objavi ime napadača
Brojni građani smatraju da je objavljivanje imena napadača na devojčice u javnom interesu, jer se sumnja da su spekulacije na društvenim mrežama da je reč o imigrantu i muslimanu povod za proteste ispred džamije.
Britanski radio El-Bi-Si nezvanično saznaje da je sedamnaestogodišnji ubica devojčica iz hrišćanske porodice poreklom iz Ruande.
“Mnogo se spekuliše o sedamnaestogodišnjaku, koji je trenutno u pritvoru i pojedinci ih koriste za nasilje i nerede na ulicama. Već smo naglasili da je pritvorenik rođen u Ujedinjenom Kraljevstvu. Spekulacije ne pomažu nikome“, smatra zamenik regionalne policije.
Premijer Starmer i ministarka unutrašnjih poslova Ivet Kuper obećali su da će nasilna grupa “osetiti punu snagu zakona“.
Povod za nerede su ubistva tri devojčice, uzrasta od šest do devet godina, nožem tokom lokalnog takmičenja u plesu.
One su imenovane kao BibiKing, Elsi Dot Stankomb i Elis Dasilva Aguijar.
Petoro dece i dve odrasle osobe su i dalje u kritičnom stanju.
Jedna od njih instruktorka joge Lin Lukas, organizatorke takmičenja u plesu, koju građani Sautporta opisuju kao heroja zbog odbrane dece od napadača nožem.
Motiv i identitet višestrukog ubice podstiču spekulacije
Višestruki ubica je sedamnaestogodišnjak, rođen u velškom glavnom gradu Kardifu, čije ime britanski mediji ne objavljuju, jer je za to potrebna posebna dozvola suda kada je reč o maloletnim osobama.
Društvene mreže juče su spekulisale da je napadač ilegalni imigrant, koji je prošlog meseca u čamcu prešao Lamanš.
Bi-Bi-Si kao izvor tih netačnih glasina navodi jedan američki Internet portal.
O napadaču se zna samo da su mu roditelji iz Ruande i da se u Sautport preselio pre jedanaest godina.
Motiv napada na učesnice takmičenja u plesu, koje se odigravalo oko kilometar i po od centra lučnog grada, nije poznat.
Objavljeno je da je napadač bio na listi osoba od interesa britanske obaveštajne službe MI6.
Međutim, izveštače zbunjuje činjenica da MI5 nije imao napadača na sličnoj listi, mada je ta obaveštajna služba zadužena za borbu protiv terorizma i kontra-obaveštajan rad u samom Ujedinjenom Kraljevstvu.
To samo doprinosi spekulacijama da je reč o ilegalnom imigrantu, koji je na društvenim mrežama imenovan kao Ali Al-Šakati.
Ivana Miloradović/RTS