Đurić je rekao da razgovar Trampa i Vučića ”nije došao slučajno” već da je posledica činjenice da Srbija danas ima ”fantastičnu i jedinstvenu priču” i da je u prethodnih deset godina bila fokusirana na ekonomski i infrastrukturni razvoj i rešavanje regionalnih odnosa.
”Izdvojila se odgovornim odnosom u moru tih malih etnonacionalističkih lidera koji i sada zajedljivo komentarišu činjenicu da je Srbija ostvarila prvi kontakt sa SAD”, rekao je Đurić za TV Pink.
Naveo je da je pobeda Donalda Trampa probudila mnogo nade u celom regionu, ali i na mnogo mesta u svetu gde je, kako kaže, potrebno rešavanje regionalnih odnosa, rešavanje kriza i smirivanje tenzija.
Tragediju treba objektivno sagledati, a ne koristiti za političku korist
Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić izjavio je danas povodom protesta organizovanih povodom nesreće u Novom Sadu da mu je veoma žao što se ovako teške teme manipulativno koriste za dnevnu političku korist.
“Srbiji je potrebno da objektivno sagleda gde su u tragediji koja nas je zadesila u Novom Sadu, objektivno bili propusti u institucijama, gde su bili propusti pojedinaca, da ti pojedinci budu suočeni sa političkom, moralnom, krivičnom, pravnom odgovornošću”, rekao je on za TV Pink.
Ocenio je da nije dobro što u Srbiji nema više racionalne argumentovane diskusije o politikama i što se sve na kraju svodi na uvrede protiv ključnih nosilaca javne vlasti.
“Zapravo, da ne okolišam, najviše je tu na meti predsednik Srbije. I to na način, koji ne samo da je vrlo često nepristojan, nego doprinosi stvaranju otrovne atmosfere u društvu, u kojoj se prijatelji međusobno svađaju, u kojoj se porodice dele na političkim osnovama. A sve to bez argumenata i sa ciljem da jedna uska grupa bez političkih ideja i bez uporišta u narodu pokuša na taj način da se izlakta za neke pozicije u društvu”, istakao je Đurić.
Simptom/Tanjug