U prva 24 sata na funkciji, američki predsednik Donald Tramp po drugi put je ukinuo učešće Sjedinjenih Država u Pariskom sporazumu.
Pakt o životnoj sredini povezuje 196 zemalja sa ciljem održavanja globalnog zagrevanja na 1,5 stepeni Celzijusa (2,7 stepeni Farenhajta) u poređenju sa predindustrijskim vremenima.
Zašto Tramp to (ponovo) radi?
Tramp je nedavno rekao da će Pariski sporazum koštati SAD milijarde dolara. On je mislio na obećanja razvijenih ekonomija da će privredi u razvoju dati 100 milijardi dolara grantova, olakšavajući njihov prelazak na obnovljive izvore energije. SAD su takođe tradicionalno bile protiv bilo kakvog oblika kazne za ugljenik koji se naplaćuje kompanijama zagađivačima i nisu uspostavile tržište ugljenika.
Tramp je takođe dosledno podržavao domaću proizvodnju fosilnih goriva kao oblik nacionalne energetske bezbednosti. Nije objasnio zašto na isti način ne vidi domaću obnovljivu energiju.
„Investicije koje su već uložene u fosilni gas u SAD će obezbediti da se američka proizvodnja i izvoz gasa otprilike udvostruče u narednih pet godina“, rekao je Mihalis Matijulakis, akademski direktor istraživačkog centra Grčki energetski forum u Solunu. „Tramp će naravno pripisati zasluge za to, ali ne možete postići povećanje proizvodnje u kratkom periodu.
„Sigurno SAD pokušavaju da istisnu Rusiju na globalnom tržištu“, rekao je Matijulakis. „Ne zaboravimo da se ukidanje izvoznog embarga na tečni prirodni gas (LNG) dogodilo pod [bivšim predsednikom SAD Barakom] Obamom.
Simptom/Aljazeera