Nedelja, 07. jun 2026.
potražite Simptom...

Aris Movsesijan: Evropa ispružila ruku Srbiji

Foto: FB
Politika Srbija 23. oktobar 2025. 19:06
Podeli:

BEOGRAD – Više od decenije i po vlast Srpske napredne stranke na čelu sa Aleksandrom Vučićem poigravala se sa Evropom i Evropskom unijom, glumeći da je na evropskom putu da bi u zemlji mogla širiti nazadne ideje i malo-pomalo uvoditi autokratski poredak, ali je najnovijom rezolucijom Evropskog parlamenta na to stavljena tačka, ocenjuje potpredsednik Pokreta slobodnih građana Aris Movsesijan.

Movsesijan za portal “Simptom” ističe da je u Strazburu naočigled cele evropske javnosti režim Aleksandra Vučića prepoznat kao onaj koji je svih proteklih godina “širio i raspirivao nasilje, dovodio do eskalacije represije u društvu, slabio demokratske kapacitete i institucije…; rečju, ubijao demokratiju”, te da su sva “buduća batrganja režima i govorenja naprazno, apsolutno besciljna i uzaludna, kao što i njihova era vladavine odlazi unepovrat”.

On kaže da je usvojena rezolucija posledica nekoliko faktora, pre svih dejstva studenata i studentskih protesta “koji su podigli građane na noge”, i opozicionih političkih stranaka “koje su dugotrajno radile sa svojim partnerima iz EU”.

“U Rezoluciji EP je konačno sve prepoznato, pobrojano i imenovano na pravi način. Mi kao opozicija koja se u nenormalnim uslovima sve vreme bori protiv režima možemo biti i te kako zadovoljni, kao i cela pobunjena javnost koja se Evropi prikazala u onom pravom svetlu, zalažući se za vrednosti demokratije, slobodnih izbora, nezavisnog pravosuđa, vladavine prava i svega što krasi jedno moderno društvo. Režim je dogurao do samog kraja i nikakvog više zavaravanja nema oko njegove prirode u okviru evropskih institucija”, poručuje Movsesijan.

Foto: Simptom, 15. mart, protest/arhiva

Dodaje da je i pre objašnjavao da je aktuelna vlast ustrojena na piramidalni način i da kad se bude izvukla prva cigla – “čemu očigledno prisustvujemo” – doći će do urušavanja zato što “ljudi koji čine piramidalni režim žive za danas, ne razmišljajući da će im jednog dana biti odsviran kraj”.

Dublje gledano ka trenutnim procesima i u svetlu odjeka evropske rezolucije, posredi je, po mišljenju Movsesijana, prva i jedina ispružena ruka Evrope prema Srbiji posle dužeg vremena, “druge će teško biti”.

“Srbija bi je morala iskoristiti, a Pokret slobodnih građana se za to svesrdno zalaže. Naprosto, to je naš i jedini pravi put i kada vam neko ukaže poverenje i pruži ruku, nikako je ne treba odbijati. Znamo kako smo prošli i gde smo stigli kad smo je prošli put odbili nakon pada Berlinskog zida krajem 80-ih… Evo je ponovo pred nama i evo je ponovo za Srbiju”, ocenio je potpredsednik PSG-a.

Foto: Aris Movsesijan, Telegram profil

Na pitanje o predstojećem protestu u Novom Sadu 1. novembra, na godišnjicu pada nadstrešnice, Movsesijan naglašava da je u pitanju komemorativni skup, i da ga ne treba posmatrati kao demonstrativni momenat, već dostojanstveni komemorativni skup.

“Bićemo sa građanima u Novom Sadu. Posle godinu dana očigledno se ništa nije desilo, pravda je daleko od toga da bude zadovoljena, a naše žrtve zaslužuju svaki pijetet”, zaključio je Movsesijan.

Simptom/M. M.

Autorski tekstovi Simptoma podležu pravilima o navođenju izvora; tekst se može uz gorepomenuto u celini ili delovima preuzimati.
0 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
Copyright 2024