Na poziciji državnog sekretara u Ministarstvu spoljnih poslova, u prvom kabinetu Angele Merkel, Gernot Erler je u značajnoj meri krojio smer njemačke spoljne politike koji se odnosi i na jugoistočnu Evropu. Socijaldemokratski političar je bio jedan od onih koji su se snažno zalagali za priznavanje Kosova, što, kako je rekao hrišćansko-demokratski političar i panelista Peter Bejer, nije bilo samo po sebi razumljivo u političkom Berlinu.
Istog dana i u isto vreme kada se tribina održavala, nova predsednica Skupštine Srbije i bivša premijerka Srbije Ana Brnabić bila u poseti Bundestagu, ali nije učestvovala u aktivnostima koje organizuje Udruženje za jugoistočnu Evropu.
Pored Petera Bejera i Manuela Zaracina, predsedavajućeg SOG-a i specijalnog izaslanika nemačke vlade za pitanja jugoistočne Evrope, na sastanku je bio i Enver Hodžaj, potpredsednik Skupštine Kosova i bivši ministar spoljnih poslova Kosova.
Mogući novi sukobi na Balkanu
Na pitanje lista o obnavljanju oružanih sukoba na Balkanu, Erler je rekao da je ova opcija moguća zbog nedavnog pogoršanja odnosa Beograda i Prištine.
“Takođe moramo imati na umu da je u interesu Putina da se pokrene novi oružani sukob u Evropi, koji bi skrenuo pažnju sa rata u Ukrajini i predstavljao najgori mogući scenario za Zapad”, rekao je Erler.
Hodžaj ne misli da između Kosova i Srbije može doći do novih sukoba poput onog iz kasnih devedesetih.
“Ali istovremeno se mora reći da donedavno niko nije verovao da još uvek ima vojnika koji su spremni da napadnu vojnike Natoa, kao što se desilo prošle godine na severu Kosova. Srbija je spremna da učini mnogo da pripoji sever Kosova”, upozorio je Hodžaj.
Erler je u intervjuu za Dojče Vele nekoliko puta izrazio iznenađenje činjenicom da predsednik Srbije Aleksandar Vučić uspeva da se proda kao veliki zagovornik članstva Srbije u Evropskoj uniji, dok sa druge strane radi u korist Rusije.
“Iznenađen sam da je Brisel sada odlučio da prekine pregovore sa Gruzijom zbog usvajanja zakona koji favorizuju Rusiju, dok istovremeno Srbija čini mnogo veće ustupke Kremlju”, rekao je Erler.
Strah od Grenela i Trampa
Tokom foruma više puta je spominjano pitanje promene globalnih odnosa i uticaja na jugoistočnu Evropu u slučaju reizbora Donalda Trampa. Predstavnik demohrišćana i bivši izvestilac za zapadni Balkan poslaničke grupe demohrišćana u Bundestagu Peter Bejer posebnu je pažnju posvetio bivšem Trampovom ambasadoru u Berlinu i naknadnom specijalnom izaslaniku Bele kuće za pregovore Srbije i Kosova Ričardu Grenelu.
“Grenel je stalno u regionu i ponovo poslednjih godina pod ko zna kojim izgovorom”, rekao je Bejer, koji je bio koordinator za transatlantske odnose u vladi Angele Merkel.
On je izrazio bojazan da bi, ukoliko Tramp ponovo dođe na vlast, pitanje razmene teritorija između Kosova i Srbije, koje EU i Nemačka odbacuju kao izuzetno opasnu opciju, moglo ponovo da bude stavljeno na raspravu.
“Tramp je uveren da će, ako dođe na vlast, za koji dan okončati rat u Ukrajini, a možda misli da će rešiti i problem Srbije i Kosova. Mislim da se moramo pripremiti za mnoge stvari. I ovo ne važi samo za Srbiju i Kosovo, već i za Bosnu i Hercegovinu”, upozorio je Bejer.
Zapadni Balkan u pozadini čak i u Briselu
Na forumu je bilo reči io fokusu EU na Zapadni Balkan nakon promena u Briselu, jer bi novi sastav Evropskog parlamenta i Komisije mogao Zapadni Balkan potisnuti u drugi plan.
“Postoji rizik da će se nova skupština Evropskog parlamenta u potpunosti fokusirati na ukrajinski problem i okrenuti leđa Zapadnom Balkanu. Ovo je opasno jer čak i u ovom regionu postoji rizik od rasplamsavanja starih sukoba i stvaranja žarišta“, rekla je jedna od učesnica foruma, bivša potpredsednica bugarske vlade Meglena Pugačieva.