Petak, 13. jun 2025.
Simptom... jer to tražite!

Predsednik Egipta: Nema promene u statusu manastira Sveta Katarina na Sinaju

Foto: Wikipedia
Kultura/Zabava 30. maj 2025. 07:25
Podeli:

Kancelarija predsednika Egipta i Ministarstvo spoljnih poslova kategorički su demantovali da će doći do promene statusa manastira Svete Katarine nakon sudske presude u sredu.

 

 

Egipatsko predsedništvo je potvrdilo, u saopštenju kasno u četvrtak, svoju punu posvećenost održavanju „jedinstvenog i svetog verskog statusa“ manastira i da obezbedi da on ne bude narušen.

“Predsedništvo Republike želi da potvrdi svoju punu posvećenost očuvanju jedinstvenog i svetog verskog statusa manastira Svete Katarine i da obezbedi da se ovaj status ne naruši. Predsedništvo potvrđuje da je nedavna sudska odluka konsolidovala ovaj status. Sudska presuda je takođe u skladu sa onim što je predsednik Republike nedavno posetio u maju. takođe potvrđuje važnost očuvanja bliskih i bratskih odnosa koji povezuju dve zemlje i narode, a ne njihovog kompromitovanja“, navodi se u saopštenju.

Ranije u četvrtak, portparol ministarstva spoljnih poslova, odgovarajući na upit Bliskoistočne novinske agencije (MENA) „podvukao je najvažniji značaj izbegavanja bilo kakve štete po bliske, bratske i istorijske odnose koji povezuju Egipat sa prijateljskom Republikom Helenskom, koji se protežu kroz vekove“, izvestila je MENA.

„Odgovarajući na upit Bliskoistočne novinske agencije u vezi sa sudskom presudom od 28. maja u vezi sa zemljištem oko manastira Svete Katarine i glasinama o konfiskaciji manastira i pripadajućeg zemljišta, portparol Ministarstva spoljnih poslova da je u potpunosti razjašnjeno da je takav tekst u potpunosti nerazjašnjen. presudom, postaju jasne sledeće činjenice:

Prvo, manastir Svete Katarine, njegova pridružena arheološka nalazišta, njegova duhovna vrednost, verski značaj i pripadajuća groblja manastira nisu povređeni. Portparol je potvrdio da ova sudska presuda predstavlja prvu instancu u kojoj je uređen pravni status manastira, uz jasnu afirmaciju očuvanja njegovog svetog statusa.

Drugo, iako postoje neke dodatne lokacije za koje su potpisani ugovori sa lokalnim vlastima – uprkos njihovoj klasifikaciji kao prirodni rezervati – sudskom presudom je, u znak priznanja duhovne i verske vrednosti manastira, odobreno dalje pravo manastirskih monaha da imaju koristi od tih područja, kao i od verskih i arheoloških lokaliteta u regionu.

Treće, sudska presuda se odnosila na postojanje nekih udaljenih područja u okviru prirodnih rezervata koji su potpuno udaljeni od manastira i nenaseljeni, za koje ne postoje vlasnički ili posedovni dokumenti. Shodno tome, ova zemljišta se smatraju državnom imovinom.

„Kada bude poznat i procenjen zvaničan i pun sadržaj sudske odluke, postojaće zvaničan stav“, rekao je Marinakis.

Grčki ministar spoljnih poslova Jorgos Gerapetrit kontaktirao je svog egipatskog kolegu Badra Abdelatija da ponovi stav Grčke da „nema mesta odstupanju“ od zajedničkog razumevanja koje su obe zemlje postigle o statusu manastira, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova.

 

Vest da Egipat zatvara najstariji aktivni hrišćanski manastir na svetu i pretvara ga u turističku atrakciju

Egipat je doneo odluku da zatvori manastir Svete Katarine Sinajske, najstariji aktivni hrišćanski manastir na svetu, skoro 15 vekova od njegovog osnivanja, što je izazvalo kritike grčke vlade i crkve.

Pored konfiskacije imovine, Egipat planira i da iseli monahe, kako bi prazne zgrade mogle da se pretvore u turističku atrakciju, a monasi, koji smatraju da ova odluka krši njihova prava, pripremaju globalnu mobilizacionu i informativnu kampanju za sve hrišćanske crkve i druge monoteističke religije.

Arhiepiskop atinski i sve Grčke Jeronim osudio je zatvaranje manastira, rekavši da to predstavlja “još jedan istorijski pad koji helenizam i pravoslavlje doživljavaju”.

“Nedvosmisleno osuđujem svaki pokušaj promene režima, koji je na snazi u regionu već 15 vekova, i apelujem na odgovornu grčku vladu i lično na premijera Kirijakosa Micotakisa da odmah preduzmu odgovarajuće mere, kako bi se uspostavio normalan i zakonit red i kako Sveti manastir ne bi bio efikasno ukinut”, rekao je arhiepiskop Jeronim.

Grčko Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da se bavi ovim slučajem, koji je okarakterisalo kao “slučaj od najveće važnosti”, prenosi Prototema.
Egipatske vlasti donele su ovu odluku uprkos obećanjima koja je egipatski predsednik Abdel Fatah el Sisi dao grčkom premijeru Kirijakosu Micotakisu tokom njegove nedavne posete Grčkoj.

Egipatski sud doneo je odluku o zatvaranju u sredu, a izvori su za “Grik riporter” rekli da vlast u Kairu vrši sudski pritisak i pokreće napade još od perioda kada su “Muslimanska braća”, koja se zalažu za uvođenje šerijata, bila na vlasti, sistematski pokušavajući da zatvori najstariji manastir na svetu.

Manastir je osnovao vizantijski car Justinijan pre 15 vekova i nalazi se pod kontrolom autonomne Sinajske crkve, koja je deo šire Grčke pravoslavne crkve, i 2002. godine postao je deo svetske baštine, zbog jedinstvenog značaja za tri glavne avramske religije – judaizam, hrišćanstvo i islam.

 

Simptom/MENA/Kathimerini

Autorski tekstovi Simptoma podležu pravilima o navođenju izvora; tekst se može uz gorepomenuto u celini ili delovima preuzimati.
0 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
Copyright 2024