Nedelja, 16. mart 2025.
Simptom... jer to tražite!

EU i Kina – dve strane jednog novčića na Zapadnom Balkanu

Foto: https://europeanmovement.eu
Politika Svet 11. oktobar 2024. 13:10
Podeli:

BEOGRAD – Evropska unija koristi ekonomske, političke i bezbednosne mehanizme za promociju i pozicioniranje svojih interesa i uticaja na Zapadnom Balkanu, a jedina rezlika sa NR Kinom je u tome što je zvanični Peking malo zakasnio, a pristup je u najvećoj meri sličan, ističe za portal “Simptom” naučni saradnik sa Instituta za međunarodnu politiku i privredu, Mitko Arnaudov.

Brisel je, po njegovim rečima, počeo da projektuje svoje interese i uticaj na Zapadnom Balkanu ekonomskim instrumentima, investicijama, zatim je politikom proširenja produbio ekonomski domen i na političke interese, a naposletku je u najvećoj meri plasirao i svoje bezbednosne interese putem politike prilagođavanja zemalja na Zapadnom Balkanu sa Evropskom unijom.

Arnaudov dodaje da je, kada su u pitanju bezbednosna politika i interesi EU, najprimetnije insistiranje Brisela na uvođenju sankcija Ruskoj Federaciji nakon početka rata u Ukrajini.

Sličan metod je, kaže, koristio i Peking.

“Nastupili su svojom ekonomskom snagom, realizujući ogromne infrastrukturne projekte, ali i projekte kritične infrastrukture, potom su koristeći lične kontakte za lokalnim političkim elitama započeli proces sprovođenja svojih političkih interesa, a istovremeno i uticaja, a naposletku su iskazali interesovanje i za bezbednosne tokove, imajući u vidu sporazume koje posebno NR Kina ima sa Srbijom u domenu naoružanja i odbrambene politike”, precizirao je Arnaudov.

Takođe, podvlači da je uloga NR Kine u izgradnji kritične infrastrukture, kao i investicije u kritičnim resursima današnjice, značajan indikator koji svedoči o uključenosti Pekinga i u bezbednosne prilike na Zapadnom Balkanu, a ne samo u ekonomske ili političke.

Zapravo, zaključuje on, kada govorimo o EU i NR Kini, reč je o velikim silama koje projektuju svoje interese i uticaj u različitim stranama sveta, pa i na Zapadnom Balkanu, kada procene da im je to u nacionalnom interesu.

“Ali to je to. Teško je ustanoviti ko je bolji ili lojalniji prijatelj državama na Zapadnom Balkanu. Svako se vodi i upravlja svojim interesima. A u tome ne izostaju ni Brisel ni Peking”, zaključuje Arnaudov.

Inače, na Institutu za međunarodnu politiku i privredu u toku je drugi dan godišnje međunarodne konferencije “Dijalozi o Kini” koja se održava već četvrtu godinu zaredom.

Institut za međunarodnu politiku i privredu ove godine predstavlja jedinu naučnu i akademsku ustanovu na evropskom tlu koja organizuje skup takvih okvira posvećen analiziranju i izučavanju NR Kine.

Simptom

Autorski tekstovi Simptoma podležu pravilima o navođenju izvora; tekst se može uz gorepomenuto u celini ili delovima preuzimati.
0 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
Copyright 2024