Mandić je tražio da rezolucija o Jasenovcu bude uvrštena u dnevni red današnje sednice Skupštine. U dostavljenom obrazloženju piše da je cilj rezolucije osuda svakog poricanja genocida u Jasenovcu. Očekuje se da bi hrvatski odgovor na eventualno crnogorsko usvajanje rezolucije o Jasenovcu mogao biti žestok.
Predsjednik Crnogorske skupštine Andrija Mandić službeno je predložio da se u dnevni red sjednice parlamenta u petak uvrsti i prijedlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu.
Mandićev prijedlog proširenja dnevnog reda rezolucijom o Jasenovcu u petak treba podržati 41 od ukupno 81 zastupnika u Skupštini Crne Gore.
Na nameru Mandića da iskoristi mogućnost dopune dnevnog rada 24 sata prije održavanja sednice upozoravala je crnogorska opozicija, ustvrdivši da vlast na taj način pokušava izbeći javnu raspravu o rezoluciji o Jasenovcu.
Njenim bi usvajanjem populistički “Pokret Evropa sad” premijera Milojka Spajića trebao smiriti i zadovoljiti proruski i prosrpski dio vladajuće strukture u Crnoj Gori, nakon što je njegova vlada u UN-u podržala Rezoluciju o Srebrenici. I njegovi zastupnici dali su potpis za Rezoluciju, podsjeća Hina.
Spajić bez konkretnog odgovora
Spajić u sredu u Briselu nije konkretno odgovorio hoće li će njegovi zastupnici podržati ovu rezoluciju iako su njeni potpisnici.
Novinarima je rekao da je više od 40 rezolucija u parlamentarnoj proceduri – “o Jasenovcu, o Palestini, o Šahovićima (zločin nad Bošnjacima u Crnoj Gori)” te da o tome postoji “momentum poslije Rezolucije o Srebrenici, koju smo zajednički usvojili u UN-u”.
“Crna Gora je multietnička i multikonfesionalna država sa svim tim predstavnicima u parlamentu koji sada imaju potrebu da svaki od tih naroda izgura poneku rezoluciju koja je bitna za njihov politički korpus ili za narode ili regije kojima pripadaju”, rekao je Spajić.
Dodao je kako on lično misli da sve te rezolucije skreću Crnu Goru s nekih važnijih tema, ekonomije, vladavine prava i sličnog.
Izvor Aljazira