Mirović, koji predaje na Prištinskom univerzitetu sa sedištem u Kosovskoj Mitrovici, u izjavi za portal “Simptom” ukazuje na primer iz ne tako davne prošlosti, kada je pre četvrt veka, na izborima 2000. oboren režim jugoslovenskog predsednika Slobodana Miloševića, i ističe da takve primere treba slediti.
“Miloševića je 24. septembra 2000. pobedio Vojislav Koštunica, koji je imao oreol srpskog nacionaliste. Po mom sudu, npr. Alek Kavčić, rektor Beogradskog univerziteta Vladan Đokić, akademik Vladimir Kostić i drugi kandidati nemaju nikakve šanse protiv Vučićeve lažljive propagande koja će pokušati da ih predstavi kao nosioce ‘obojene revolucije’, bivše saradnike režima i tome sl. Smatram takođe i da na listi treba da budu Nemanja Šarovic, koji je uradio više nego cela opozicija zajedno kada je sam razbio ‘ćacilend’, kao i advokat Ivan Ninić, koga krivično goni firma ‘Starting’, zato što je postavio pitanje – ko stoji iza firme odgovorne za rekonstrukciju nadstrešnice, što je i osnov prvog zahteva studenata”, naglašava Mirović.
On dodaje da nikako i nipošto ne treba zaboraviti ni ratne vojne veterane koji su svojim telima štitili studente, a da lista “treba da bude spoj nacionalnog i građanskog, ako se želi pobeda”.

Foto: privatna arhiva
“70 odsto glasača u Srbiji je nacionalno orijentisano i to Vučić zna. Dakle, ne treba ga potcenjivati i misliti da je pobeda iza ugla”, ističe Mirović, napominjući da je u pitanju njegov lični ugao i da studentima želi svu moguću sreću šta god odlučili.
Na pitanje o izazovima kada su u pitanju izborni uslovi, budući da je izborni proces dobro kontaminiran u poslednjim navratima, pogotovo 2023. i 2024, Mirović kaže da je sinhronizacija studenata i opozicije veoma važna, posebno oko praćenja biračkih mesta “jer su tu studenti mnogo bolje organizovani od celokupne opozicije”.

Foto: privatna arhiva
Mirović kaže i da su pojedini lideri opozicije veoma nepopularni i da bi njihovo angažovanje bilo kontraproduktivno.
“Ipak, nikome ne možete zabraniti da učestvuje na izborima i zato mislim da opozicija i studenti treba da razgovaraju na obostranu korist bez sujete, posebno kada se radi o opozicionim liderima koji nisu hteli čak ni da napuste Skupštinu tokom trajanja ovih protesta. Bacanje suzavca u Skupštini i performansi nisu dovoljni da bi vas studenti uvažili. Mislim da nema nezamenljivih u politici i kada opozicija to bude razumela, lakše će naći kompromis sa studentima na obostranu korist”, zaključio je Dejan Mirović, nekadašnji funkcioner Srpske radikalne stranke.
Studenti u blokadi univerziteta u Srbiji najavili su uskoro predstavljanje kandidata koji bi zauzeli svoje mesto na listi koju će studentski pokret podržati.
Simptom/M. M.