Nedeljković za “Simptom” kaže da statistika i istraživanja javnog mnjenja ne otkrivaju uvek sve te s tim u vezi podseća na slučaj američkih izbora 2016. godine kada je, zahvaljujući pre svega anketama, Hilari Klinton bila “krunisana” i pre izbornog dana.
“Ipak, u ovom trenutku Tramp ima bolji rejting od Bajdena, blagu prednost na nacionalnom nivou, a još značajniju u kolebljivim državama koje su i ključne za izbornu pobedu. Pored toga, uprkos povoljnim ekonomskim trendovima u SAD, Amerikanci bi radije prepustili Trampu upravljanje ekonomijom”, ističe Nedeljković i dodaje da se time aktuelnom predsedniku izbija jedan od retkih aduta.
Foto printscreen
Kako kaže, optužnice i suđenja protiv Donalda Trampa nisu mu naneli štetu, naprotiv, ističe, dali su mu dodatni vetar u jedra.
“U ovom trenutku nema pokazatelja koji ide u prilog Džozefu Bajdenu, kao ni kriptonita koji bi mogao da oslabi Donalda Trampa”, smatra on.
Nedeljković primećuje sve glasnije vapaje u okviru Demokratske partije za odustankom Džozefa Bajdena od kandidature.
“Izbore 5. novembra obe strane vide kao sudbonosne za stanje i duh nacije, a poraz se smatra kao ravan kataklizmi. U takvim okolnostima pozivi demokratskih stratega upućeni Bajdenu nisu nesuvisli. Nema sumnje da se već sada u trouglu Bajdenove porodice, demokratskog establišmenta i finansijera kampanje, traga za načinom prilaska aktuelnom predsedniku. Naravno, ne postoji puna izvesnost da će u tome uspeti, jer ubediti najmoćnijeg čoveka na planeti da napusti funkciju, ne odgovara prirodi moći i ljudske psihologije i zasigurno nije lak posao”, zaključuje Nedeljković.
Pre nekoliko dana odigrala se predsednička debata dvaju predsedničkih kandidata koju je, spolja gledano, “dobio” Donald Tramp. Istovremeno, Vrhovni sud SAD doneo je odluku po kojoj za Trampa važi delimični imunitet od krivičnog gonjenja za pojedina dela koja su se odigrala dok je bio predsednik, kada je bilo reči i o upadu u Kapitol 2020.
Simptom