Više od 2.000 posetilaca, od kojih su mnogi nosili majice i predmete ukrašene motivima pande, stajalo je u redu ispred zoološkog vrta nekoliko sati pre otvaranja. Neki su rekli da su kampovali preko noći kako bi osigurali svoju šansu.
Pande stare 19 godina, stigle su u zoološki vrt Ueno 2011. Iako njihov zakup traje do 2026. godine, Japan i Kina su se dogovorili da se ipak ranije vrate kući jer je ostarelom paru potrebno lečenje zbog visokog krvnog pritiska, navodi zoološki vrt.
Hirono Sasaki, koji je čekala da uđe u zoološki vrt od 5 sati ujutro, plakao je. „Uvek su mi bili izvor utehe, tako da se osećam izuzetno tužno“, rekla je. „Volela sam da vidim Ri Ri kako se penje po drveću u svom starom ograđenom prostoru. Nadam se da će ponovo moći da se penje na drveće kada se vrati u Kinu.
Posle višesatnog čekanja, posetioci su imali samo nekoliko minuta u svojoj kolibi da vide crno-bele životinje. Srećnici su mogli da ih vide kako grickaju grane bambusa, ali drugi su mogli da ih uhvate samo tokom dremeža.
Kina šalje pande u inostranstvo kao znak dobre volje, ali zadržava vlasništvo nad životinjama i svim mladuncima koje proizvedu. Životinje su porijeklom iz jugozapadne Kine i nezvanična su nacionalna maskota
Pande, koje se retko razmnožavaju u divljini i oslanjaju se na bambusovu ishranu, ostaju među najugroženijim vrstama na svetu. Procenjuje se da 1.800 pandi živi u divljini, dok je još 500 u zoološkim vrtovima ili rezervatima, uglavnom u Sečuanu.
Simptom/AP