Popov je rekao da je isključivi krivac za podignute tenzije i “sveopšte rasulo” prvi čovek države i vladajuća stranka i da ga ne bi začudilo da nezadugo prisustvujemo sve nemilijim scenama na ulicama.
“Predsednik Srbije izgubio je osećaj za realnost. Iz toga proizlazi sve drugo. U vlasti ne žele da iskorače prema ostatku društva koje je realno podeljeno napola. Idemo ka paralizi sistema u potpunosti”, ocenio je Popov u izjavi za portal “Simptom”, osvrćući se i na neke jučerašnje scene, uoči i tokom skupa “Ne damo Srbiju”, u organizaciji vladajuće Srpske napredne stranke u Beogradu, kada su napadnuti predsednik pokreta “Ljubav, vera, nada” i novinar KTV televizije iz Zrenjanina Nemanja Šarović, novinar portala “021” iz Novog Sada Zoran Strika, kao i lider “Kreni-Promeni” Savo Manojlović (napadnut, kako je izjavio, pred porodicom daleko od skupa, na Voždovcu).
PROTEST “NE DAMO SRBIJU” VEĆ VIĐENA ŠARADA
Popov je rekao da je ono što se dešavalo u Beogradu, u odnosu na prirodu skupa ljudi, “krajnje očekivano”.
“Jedan deo njih je ‘priveden’ putem dnevnica i tome sl., drugi su na drugi način vezani za SNS. Učlanjeni u stranku imaju obavezu da dovedu još nekoliko ljudi… Puno razularenih, nasilnih elemenata takođe. Sve je to već viđeno, na žalost svih nas”, rekao je Popov.
Kao “da nije tragično bilo bi smešno”, ocenio je oponašanje studentskog pokreta od strane SNS-a i struktura vlasti, i naveo da je reč o “karikaturalnoj imitaciji” jer je “studentima nemoguće doskočiti, njihovoj duhovitosti i kreativnosti”, dok su među pristalicama vlasti “ljudi umnogome smoreni, sem baš najordinarnijih SNS-ovaca”.
Osvrćući se na reči i poruke izrečene na skupu “Ne damo Srbiju”, Popov kaže da su one zapravo “oličenje onoga koji ih je izrekao”, ističući da “šef države tako ne sme da se izražava”, već mora da predstavlja “integrišući faktor, nikako da bude podstrekivač zavada ni prema kome”.
NOVI PAZAR NA NAJSVETLIJI NAČIN ISKAZAO GOSTOPRIMSTVO; SOLIDARNOST NAJJAČI UTISAK
Upitan za utiske o jučerašnjem skupu u Novom Pazaru u organizaciji studenata, sagovornik, koji mu je i sam prisustvovao, naglasio je da je posredi bila jedna pozitivna “atmosfera mladosti, razdraganosti, nadasve jedinstva i solidarnosti”.
“Novi Pazar je bio sjajan domaćin i sjajno je što je izabran baš taj grad gde je vladala integrišuća atmosfera… Pošto je tu veliki broj Bošnjaka, posebno dirljivo je bilo koliko se vodilo računa o studentima i svim drugim građanima, pravoslavcima, koji su došli. Vernicima je pripremana posna hrana, jako mnogo pažnje je iskazano prema gostima i Novi Pazar zaslužuje sve pohvale za organizaciju”, istakao je Popov, navodeći da je siguran da “te slike ne odgovaraju režimu koji pliva na talasu zavađenosti i međuetničke tenzije”.
“Njima bi verovatno odgovaralo da mladi iz Sandžaka (Raške oblasti) i ne komuniciraju sa mladima u ostatku Srbije… Međutim, Novi Pazar je juče bio oličenje svega suprotnog, pojavilo se jedinstvo, velika solidarnost i zajedništvo na svakom koraku”, dodao je Popov.
IZBOROM ĐURA MACUTA VLAST NEĆE REŠITI NIŠTA, NASTOJI DA DOBIJE NA VREMENU
Na pitanje kako dalje iz zamršene situacije u zemlji i kako izaći iz duboke krize, analitičar je mišljenja da “vlast samo želi da dobije na vremenu i ide na umaranje studentskog protesta”, te da nijedan zahtev, kada je reč o onim ispostavljenim od studenata a i od srpske opozicije oko prelazne (privremene) vlade, neće biti ispunjen jer “režim, na kraju krajeva, neće i ne želi slobodne izbore, posle kojih bi mogao da dođe pod udar nezavisnih institucija za sva nepočinstva svih proteklih godina”.
“Izborom novog mandatara Đura Macuta vlast takođe ide na dobijanje u vremenu, ali oni su u lošoj kondiciji, vreme im curi i ne vidim da će izbor mandatara išta značiti ili rešiti.”
Kaže da neko razrešenje ipak mora doći jer kriza ne može trajati unedogled, ocenjujući da bi studenti, profesori i univerzitetska zajednica morali intenzivnije da se uključe u razradu dalje strategije.
“Mislim da od društvenih grupa fale sindikati, iako je dobar deo njih pod kontrolom režima, zatim radnici… Fali uključivanje još nekih slojeva i na tome bi se moglo poraditi. Studenti takođe šalju pozitivnu sliku u svet, npr. ovi biciklisti heroji koji idu u Strazbur, i to je velika vest za evropsku javnost. Dakle, daljim pritiskom ići na animiranje kako slojeva unutar zemlje tako i međunarodne zajednice tj. evropske javnosti”, zaključio je Aleksandar Popov.
Simptom/M. M.