Reka Tisa prirodno je stanište brojnih životinja, a među njima ima više od 200 vrsta ptica. Najznačajnije su belorepan, naša najveća grabljivica, kao i čaplja.
Naša zemlja predstavlja oazu u kojoj živi i beloglavi orao, kaže biolog i ornitolog Jožef Gergelj, predsednik Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.
“Beloglavi orao voli da “ribari” da hvata ribe uz Tisu. U mrtvajama kod Sente gnezdi se crvena čaplja koja je ugrožena vrsta, tako da što se tiče toga su i proglašene zaštićenim prirodnim dobrom”, kaže Gergelj.

Foto Pixabay
Tisa je “preživela” velika zagađenja, posebno krajem dvadesetog i početkom dvadeset prvog veka, kada je zabeležen pomor ribe usled izlivanja velike količine cijanida u njen tok. Srećom, reka je to “prebrodila”, ali i danas u njoj žive vrste ribe kojima preti izumiranje.
“Što se tiče riba, najugroženija je po meni kečiga, sve više nestaje iz ribe i trajno je zaštićena vrsta. Međutim, ribari i pecaroši još uvek je hvataju tako da, trebalo bi skrenuti pažnju ljudima da štitimo naše retke ptice i ribe da bi ostale za buduća pokoljenja”, dodaje Gergelj.
Tisa je, pored Žute reke u Kini, dom retke vrste insekta, takozvanog Tiskog cveta. Njegove larve žive u rečnom mulju tri godine i potom izlaze na površinu, kako bi produžile vrstu, odbacujući košuljicu i šireći krila.

Foto Pixabay
Naučnici smatraju da se ovaj prirodni fenomen, poznat kao “cvetanje”, ponavlja desetinama hiljada godina.
Takođe, reka Tisa poznata je i po čuvenoj Senćanskoj bici, koja se odigrala na njenoj obali 1697. godine, kada je Eugen Savojski potukao vojsku turskog sultana Mustafe II. Ovaj događaj promenio je tok evropske istorije.
Simptom/RTV