Sjedinjene Države su priznale opozicionog lidera Edmunda Gonzalesa Urutiju kao pobednika na izborima održanim prošle nedelje u Venecueli i pozvale na početak procesa tranzicije. Nakon četiri dana tokom kojih je Vašington zahtevao od vlade da objavi liste glasanja koji, prema vladajućoj stranci u Karakasu, donose pobedu predsedniku Nikolasu Maduru, državni sekretar Antoni Blinken otišao je korak dalje. U izjavi je saopštio da je „s obzirom na brojne dokaze, Sjedinjenim Državama i, što je najvažnije, narodu Venecuele jasno da je Edmundo Gonzales Urutia osvojio najviše glasova na predsedničkim izborima u Venecueli 28. jula“.
Ovo su do sada najoštrije izjave Vašingtona u vezi sa izborima u Venecueli, koje su žestoko kritikovale različite zemlje, nevladine organizacije i međunarodne organizacije — od Organizacije američkih država (OAS) do G7 i Karterovog centra — zbog nedostatka transparentnost u pružanju dokaza o rezultatima.
Nacionalno izborno veće (CNE) Venecuele koje kontroliše vlada proglasilo je Madura za pobednika u nedelju, ali je neuspeh u objavljivanju zvaničnih rezultata na nivou okruga izazvao sve vrste kritika i sumnji u izborni proces koji ni Evropska unija ni OAS nisu bili u stanju da nadgledaju.
Karter centar, koji je mogao da pošalje 17 posmatrača, zaključio je da se izbori u nedelju “ne mogu smatrati demokratskim”. Ovaj nedostatak transparentnosti izazvao je ozbiljne ulične proteste od ponedeljka u toj andskoj zemlji.
Opozicija tvrdi da ima najmanje 84 odsto biračkih spiskova direktno sa biračkih mesta i da oni dodeljuju pobedu Gonzalesu Urutiji.
Ovi zapisi, kaže Blinken, pokazuju da je njegova prednost u odnosu na Madura „nepremostiva“.
„Čestitamo Edmundu Gonzalesu na uspešnoj kampanji. Došlo je vreme da stranke počnu razgovore o mirnoj i uz poštovanje tranzicije u skladu sa izbornim zakonom Venecuele i voljom venecuelanskog naroda“, rekao je on u svojoj izjavi.
Izjava državnog sekretara dolazi dan nakon što je Organizacija američkih država održala specijalnu sednicu za razmatranje situacije u Venecueli.
Tamo je pomoćnik američkog državnog sekretara za pitanja zapadne hemisfere Brajan Nikols takođe rekao da postoje „neverovatni dokazi“ da je opozicioni lider pobedio milionima glasova. Takođe je pozvao druge vlade da priznaju Gonzalesa Urutiju kao poštenog pobednika izbora
„Oni koji to ne učine samo omogućavaju Maduru i njegovim predstavnicima da pokušaju masovnu prevaru i nepoštovanje vladavine prava i demokratskih principa”.
Blinken je u svom saopštenju takođe osudio pretnje hapšenjem u Venecueli protiv opozicionih lidera, uključujući Mariju Korinu Mačado.
„Sjedinjene Države odbacuju Madurove nepotkrijepljene optužbe protiv opozicionih lidera. Pretnje Madura i njegovih predstavnika da će uhapsiti opozicione lidere, uključujući Edmunda Gonzalesa i Mariju Korinu Mačado, predstavljaju nedemokratski pokušaj da se potisne političko učešće i zadrži vlast“, rekao je Blinken u svojoj izjavi.
Blinkenove primedbe dolaze ubrzo nakon što su ministri spoljnih poslova G7 grupe koja okuplja neke od najnaprednijih ekonomija sveta, zahtevali da Maduro zvanično objavi rezultate glasova; ova grupa je takođe zahtevala „maksimalnu uzdržanost“ u ophođenju sa opozicijom i ljudima koji učestvuju u protestima.
Procenjuje se da je skoro osam miliona Venecuelanaca napustilo zemlju poslednjih godina. Više od 800.000 Venecuelanaca stiglo je u SAD od 2021. godine, od kojih je 114.695 stiglo u prvoj polovini ove godine.
Macarena Vidal Liy/ElPais