Hapšenja 12 osoba zbog tragedije u Novom Sadu, u kojoj je poginulo 15 ljudi, glavna je tema medija u Srbiji.
„Rekao bih da je to bila reakcija na bezbednosnu procenu. Očigledno je da je bezbednosna procena ljudi oko Vučića da je neophodno da se „pusti neki ventil“. Ta hapšenja i pre svega privođenje i stavljanje u pritvor Gorana Vesića je presedan u vladavini SNS-a, koja se do sada držala onoga – ne damo svoje. Zna se koga sve Vučić nije dao… Vesića je dao. Sada se jedan od medijski najistaknutijih predstavnika vlasti našao u zatvoru. Videćemo da li će on krivično odgovarati, koliko će se taj sudski voditi, da li će ga pustiti – a sigurno će ga pustiti da se brani sa slobode, ali svakako je ovo signal da ipak nisu svi toliko zaštićeni“, rekao je za N1 Andrej Ivanji, novinar i urednik u nedeljniku „Vreme“
„Sa svih strana se zakuvava“
Dodao je da je sve to učinjeno, iz, kako je rekao, prinude.„Ako pogledamo šta se sve događa u Srbiji – odjednom ova vlast tj. Vučić nailazi na otpor na univerzitetu, u prosveti, na otpor kada je u pitanju litijum, nailazi na neki otpor kada je reč o rušenju Starog savskog mosta. Odjednom su istoričari umetnosti u Republičkom zavodu za zaštitu spomenika rekli „ne“ kada je reč o zgradi Generalštaba. Dakle, dolazi do pojedinačnih protesta. Šta ako se sve to objedini? I naravno – dinamit koji je eksplodirao u Novom Sadu, koji ukazuje na sve što ova vlast zaista jeste“.
Ono što je takođe veoma važno – ma koliko da je bizarno delovalo ono što su opozicioni lideri radili ispred zgrade Tužilaštva u Novom Sadu, je to da su oni ipak izašli iz zone komfora i pojavili se na mestu gde se sve odlučuje, što je imalo veliki odjek u delu javnosti. Kada se sve sabere, nešto je moralo da se uradi. Osim toga, juče smo na RTS-u videli koliko je predsednik ljut i uplašen“, rekao je Ivanji.
Smrt 15 ljudi u rušenju nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu izazvala je jake emocije velikog dela javnosti, konstatovao je Ivanji i ocenio da su vlasti shvatile da nezadovoljstvo, kako je rekao, „kulja po celoj Srbiji“.
„Ovako jezive stvari pokreću emocije kod ljudi“, naglasio je Ivanji.
Izbegavaju se reči „ubistvo“ i „korupcija“
Dodao je da je više nego jasno da je „neko konkretno kriv za to što je ubijeno 15 ljudi“.
„Sada su ovo marketinški potezi kako da se ublaži, kako da se izduva ta nagomilana ljutnja građana“, rekao je Ivanji.
Skrenuo je pažnju da se u svim „kontrolisanim medijima“ striktno izbegava da se kaže „ubistvo“ i da se koristi reč „korupcija“.
„Sada imamo optužnicu za ugrožavanje javne bezbednosti, građana i objekata“, podsetio je Ivanji.
Uobičajene „dnevne parole“
Komentarišući pisanja medija bliskih vlastima da su pojedini mediji izvršili pritisak na sudije, dok je Aleksandar Vučić juče na RTS- u izjavio da su N1, Nova, ali i RTS „grupe za pritisak“, Ivanji je rekao da su to uobičajene „dnevne parole“.
„To je gledamo više od decenije. To je isti sistem. Neko smisli koje su dnevne parole i onda glavni „mapetovac“, tj. vlasnik „Informera“ ispuca šta ima. Potom ista ekipa kaže šta im je rečeno da kažu. To je sve „krizni menadžment“ i toga smo se proteklih deset godina nagledali“, kazao je Ivanji.
Dodao je da je juče, tokom gostovanja na RTS-u, predsednik Srbije delovao ljutito.
„Uspeo je da izvređa koga je stigao. Opoziciju je pretvorio u grupe za pritisak, kao i N1 i Novu S. Izvređao je profesore Univerziteta u Beogradu. Na kraju krajeva, izvređao je i RTS. To je odraz ljutnje, a po meni, i odraz straha, jer se tako ne ponaša neko ko suvereno vlada situacijom“, ocenio je Ivanji.
Istakao je da sve što se sada dešava u Srbiji Vučiću pravi problem sa „Kinezima, Mađarima i Francuzima“.
„Dakle, sa svima koji su bili i jesu uključeni u razne infrastrukturne projekte“, kazao je Andrej Ivanji.
Odgovarajući na pitanje da li će zbog tragedije u Novom Sadu pasti vlada, Ivanji je rekao je da bi voleo da se opozicija ponovo ne raspline u „megalomanskim zahtevima“.
„Neće Vučević podneti ostavku, neće pasti vlada, mislim da neće biti izbora do EXPO- a“, zaključio je za N1 novinar i urednik u nedeljniku „Vreme“ Andrej Ivanji.
Simptom/N1