“Objavili smo sve što su tražili”
Kada je u pitanju objava dokumentacije o padu nadstrešnice, kaže da je objavljeno sve.
“Pozivam studente da razgovaraju sa tužiocima. Dobili su sve od dokumenata što imamo. To je toliko potpuno”, navodi Vučić.
Kaže da je posao poreske i tužilaštva da istražuju da li je bilo korupcije, a ne Šoškić.
“Pojma nemam firme koje su bile podizvođači”, izjavio je Vučić.
Kaže da je država svoj posao uradila.
“Možemo da izrazimo nadu da će univerziteti reći da će školarine biti 50 odsto niže”
Govoreći o obezbeđivanju sredstava za visoko obrazovanje u iznosu od 12 milijardi dinara, predsednik Vučić je rekao da država ne može da se meša u to kako će ta sredstva biti raspoređena, već da je to na univerzitetima.
“Ali možemo da izrazimo želju i nadu da će univerzitet, osim u ogromno povećanje plata svojih nastavnika, uložiti i u studente i reći da školarina za studente bude 50 odsto niža. To može da bude samo naša nada. Tu odluku da donesemo ne možemo. Nemamo pravo kao vlast. Ta odluka se donosi na nivou univerziteta”, rekao je Vučić.
Dodao je da će biti usvojene i izmene Zakona o visokom obrazovanju kako bi pokazali da je to trajna odluka i da niko ne može da kaže reč o svemu tome.
“Narednih dana organizovaćemo skup i doneti deklaraciju o Vojvodini u Srbiji”
Predsednik je rekao da je ovo što se dešavalo u poslednjih tri, četiri, pet meseci, nijedan čovek ne bi politički preživeo.
“To se nije dogodilo ni Ficu. To se nije dogodilo ni Orbanu. To se nikada nikome u toj meri i na takav način nije događalo. I mi smo opet uspevali da guramo zemlju napred”, rekao je predsednik.
“Ja nemam problem sa tim da neko demonstrira. Nikada nismo sprečavali slobodu okupljanja bilo čiju”, rekao je predsednik.
“Napravićemo ne mali skup, ne mogu da kažem veliki, ali ne mali skup i doneti posebnu deklaraciju o Vojvodini u Srbiji, političku deklaraciju, koja nema veze ni sa kakvim protestima, ni sa čim, dakle naša politička deklaracija je važna i to će se dogoditi u nekom od narednih dana, da li će da bude dan pre ili dan posle Sretenja ili na Sretenje, ili videćemo već kako i gde”, rekao je Vučić.
“Nastavnici nemaju pravo na obustavu rada, imaju pravo na skraćenje časa”
Predsednik Vučić je poručio da nastavnici nemaju pravo na obustavu rada, već da imaju imaju pravo na skraćenje časa.
“Profesori i nastavnici imaju pravo na skraćenje časova i to je fer, ali na obustavu rada nemaju pravo. To je nemoguće po zakonima naše zemlje i bilo gde u svetu, ali to smo pustili i rekli smo da dobiju svi iste plate u januaru. Videćemo šta će biti u februaru”, navodi predsednik.
Vučić je istakao da su deca već izgubila tri nedelje.
“Sve veći broj nastavnika se vraća, želim da verujem da je njihov najveći motiv da rade za decu. Koliko je subota i nedelja potrebno posle toga da se radi? Šta ćemo sa roditeljima da radimo, pošto i ti pritisci po vajber grupama, vrše se stalno i tu se stalno drastično menjaju. Ljudi hoće da im deca uče školu, da žive normalan život. Država je maksimalno popustljiva, ponašala se u ovoj krizi potpuno neverovatno”, rekao je predsednik.
Dodaje da ljudi hoće da žive normalan život, da im deca uče.
“Danas smo prvi put imali nastavnike koji se žale da ih mobinguju drugi nastavnici. To ti je posao, da držiš časove, zakonska obaveza. Odakle onom drugom pravo da vrši na pritisak jer ti želiš da držiš časove? Ja sam srećan jer su svi dobili platu za januar”, kaže Vučić.
“Moramo da spuštamo loptu i da krenemo da razgovaramo”
Predsednik Aleksandar Vučić je podsetio koliko je francuska policija tukla žute prsluke.
“Nijednog sekunda nismo intervenisali bilo gde”, rekao je Vučić.
Istakao je da je najveće povrede zadobio motociklista koji je naleteo na kanap koji su postavili demonstranti.
“Ali svaka povreda je strašna. Svaka povreda je strašna ne zato što je neko životno ugrožen sada. Srećom, nije niko. Mogao je da bude. Jer ovo su sve ogromni rizici. Ali moramo da spuštamo loptu i da krenemo da razgovaramo. Voleli vi ili ne? Neki ljudi misle drugačije”, rekao je predsednik.
“Pozivam one koji me podržavaju da budu apsolutno disciplinovani”
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pozvao je večeras sve koji ga podržavaju da budu disciplinovani i ne naprave nijedan incident tokom studentskih protesta i blokada.
“Naše je da pokušamo da stanemo mirno, da ne dozvolimo sebi da nas nestrpljenje i nervoza nateraju na bilo kakav pogrešan korak i zato koristim priliku još jednom da sve one koji podržavaju i mene i većinu u Srbiji da budu apsolutno disciplinovani”, rekao je Vučić.
Kako je dodao, ti mladi ljudi su naša budućnost i moramo da ih čuvamo.
“Desi li se incident, taj incident odgovara samo nekom drugom. I ja sada gledam kako su radili mnoge obojene revolucije u svetu. Naše službe rade sve da ih obezbede koliko god je moguće, iako to nije lako, zato što vi morate da razumete da je svaki taj skup protivzakonit”, rekao je Vučić.
Prema njegovim rečima, blokade puteva, mostova, predstavlja maltretiranje građana i protivustavno i protivzakonito delovanje.
Na pitanje o dve radne grupe koje je danas Senat Univerziteta Beograda oformiro, a koji će ispitati stepen ispunjenosti studentskih zahteva, Vučić kaže da je srećan zbog toga i da se nada da će to da ispune, baš onako kako nisu ispunili svoje obećanje za razgovor i dijalog sa onima koji ne misle kao oni.
“U narednih 10 do 12 dana trebalo bi da bude konstatovana ostavka Vlade i njenog predsednika”
U narednih 10 do 12 dana trebalo bi da bude konstatovana ostavka Vlade i njenog predsednika, što znači da od 17. ili 18. teku rokovi od 30 dana ili za formiranje nove vlade ili za raspisivanje izbora, rekao je predsednik Aleksandar Vučić.
“Vlada bi trebalo da se formira do 19. ili 20. marta, a ako se ne formira, onda to znači da bi nam izbori bili najverovatnije početkom maja. Dakle, to su dve opcije jedine moguće. Ja mislim da je dobro da se pokuša da se napravi jedna dobra vlada, zato što nam je Ekspo strašno važan”, rekao je predsednik.
“Nastaviću da insistiram na dijalogu”
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je, govoreći o odbijanju njegovog poziva na dijalog, rekao za RTS da će nastaviti da insistira na dijalogu i ocenio da studenti imaju više hrabrosti od nekih profesora.
Istakao je da se kao politički veteran upitao kako će profesori obrazložiti odbijanje njegovog poziva na dijalog.
“Obrazloženje je bilo, ne nikakvo, već besmisleno, uz mnogo sumanutih izgovora i svega drugog i nemam ništa protiv toga. Nisam čak, da budem sasvim otvoren, bio ni povređen lično ili sujetan, pa da kažu neće s tobom da razgovaraju. Bio sam spreman da razgovaraju s kim god hoće”, rekao je Vučić.
Upitao je i šta je njihova poruka, ukoliko ne žele da razgovaraju, a pre toga su oformili tim za razgovore.
“Da želite radikalizaciju? Da želite sukobe? Da želite nešto drugo? Ja ću zato nastaviti da insistiram na dijalogu i uopšte me ne interesuje ko će da učestvuje u tom dijalogu”, rekao je Vučić.
Simptom/RTS