Studenti u blokadi podržali profesore subotičke gimnazije “Svetozar Marković”
Okupljanjem ispred subotičke gimnazije “Svetozar Marković”, studenti u blokadi jutros su podržali profesore Gimnazije koji su juče, kako tvrde, većinski odlučili da ne drže nastavu do daljnjeg.
Na početku skupa, petnaestominutnom tišinom, odata je pošta tragično stradalima u Novom Sadu.
Nakon toga, aplauzom i bukom, pozdravljeni su nastavnici Gimnazije koji su u totalnoj obustavi rada.
Studente su pozdravili pojedini gimnazijalci i njihovi profesori koji su rekli da ne žele da ćute na nasilje i nepravdu.
Prema tvrdnji direktora Gimnazije Dušana Pavlovića prvih nekoliko časova je “uz teškoće” ipak održano, a u nastavi je, prema njegovim informacijama, dvadesetak profesora.
Okupljanja ispred novosadskih škola u štrajku
Deo novosadskih škola u štrajku je i drugog dana nastavka školske godine, što je odluka donesena na sastanku kolektiva. Roditelji se od jutros skupljaju ispred škola u štrajku, kako bi pružili podršku prosvetarima. Sa druge strane, deo prosvetnih radnika i u ovim školama, drže časove učenicima koje su roditelji poslali u klupe.
Kako RTS saznaje od roditelja koji su došli da podrže nastavnike u štrajku, odluke se donose u Vajber grupama dan prethodno, a tom odlukom, većinom glasova roditelja đaka OŠ “Prva Vojvođanska Brigada” da ne pošalju decu u školu iz 55 od 59 odeljenja.
Međutim, i u iz tih odeljenja deo učenika pohađa nastavu, koju drže nastavnici koji nisu u štrajku.
Profesori, sadašnji i bivši učenici ispred Desete beogradske gimnazije
Bivši i sadašnji učenici Desete beogradske gimnazije “Mihajlo Pupin”, kao i njihovi roditelji, okupili su se jutros ispred te škole na Novom Beogradu kako bi dočekali prosvetnu inspekciju i time pružili podršku kolektivu te obrazovne ustanove koji je u obustavi rada.
Prosvetna inspekcija se nije pojavila u zakazanom terminu, a okupljeni stoje u školskom dvorištu, uz zvuke pesme “Deca su ukras sveta” sa razglasa.
Jedan od učenika pročitao je pismo zahvalnosti profesorima, ističući da su bili uvek uz učenike, koji im sada uzvraćaju podršku. Učenici su naveli u pismu zahvalnosti i da sada jedan od najvažnijih časova koji im profesori drže, a to je čas poštenja.
Nastava je potpuno obustavljena u određenom broju škola, u nekima samo delimično, a neke škole su, kako navode, u blokadi do ispunjenja studentskih zahteva.
Ima i školskih ustanova koje su se rešile za zakonski štrajk skraćenjem časova na 30 minuta.
Škole odluke donose pojedinačno na nivou kolektiva.
Premijer Miloš Vučević i ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović najavili su da će prosvetna inspekcija od utorka krenuti u škole koje su, kako rekoše i premijer i ministarka, suprotno zakonu, obustavile nastavu.
Prosvetni radnici koji su nastavili štrajk u školama juče su održali protest na platou ispred Filozofskog fakulteta, nezadovoljni kako kažu, dogovorom reprezentativnih sindikata i Vlade Srbije, pruživši podršku studentima koji blokiraju fakultete. Protesti prosvetara održani su i u Novom Sadu, Nišu, Kragujevcu, Loznici, Kruševcu, Kraljevu…
Đukić Dejanovićeva kazala je da je u skoro 90 odsto škola u Srbiji bilo nastave i da je taj postotak nešto manji u Beogradu – 87 odsto.
Simptom/RTS