Subota, 13. jun 2026.
potražite Simptom...

Aleksandra Joksimović za “Simptom”: Greške Konzervativaca dovele Laburiste na vlast

Foto: ajoksimovic2019/Instagram profile
Politika Svet 5. jul 2024. 16:54
Podeli:

BEOGRAD, 5. jula – Laburistička stranka nije pobedila zahvaljujući svom programu već greškama Konzervativne stranke, ocenila je za “Simptom” nekadašnja ambasadorka Srbije u Londonu, Aleksandra Joksimović.

Komentarišući situaciju posle britanskih izbora na kojima se posle 14 godina na vlast vraća Laburistička stranka (levica), ona kaže da su dugogodišnji unutarstranački sukobi koji su doveli do smene četiri premijera u poslednjih pet godina, kao i nemogućnost rešavanja ključnih pitanja poput migrantske krize i ozbiljnih nedostataka u funkcionisanju zdravstvene službe, što je i opredelilo građane prilikom glasanja na referendumu o “Bregzitu”, presudili “torijevcima”.

Podsetimo, novi britanski premijer biće Kir Starmer koji je danas posetom kralju Čarlsu III u Bakingemskoj palati to i zvanično postao, čime je označen kao sedmi laburista koji je postao premijer Velike Britanije.

Reperkusije novih političkih dešavanja u Britaniji na spoljne odnose i tome sl., po rečima Joksimovićeve, biće takve da će se “očuvati kontinuitet”.

“Spoljna politika će biti politika kontinuiteta, ne očekuje se izražavanje želje za povratkom u članstvo EU. Ostao je gorak ukus u odnosima Londona i Brisela zahvaljujući teškim pregovorima o ‘Bregzit razlazu’. Ipak, Starmer, novi britanski premijer pokazuje više razumevanja i želje da povrati sa Briselom izgubljeno poverenje”, napominje naša sagovornica.

Kada je reč o regionu Zapadnog Balkana, navodi da će Laburisti ostati pri strategiji deklarativne podrške EU integracijama za ovaj region.

“S obzirom na to da na ovaj proces nemaju direktan uticaj, nastaviće fokus na pitanjima bezbednosti i odbrane. Kako prema regionu, tako ni prema Srbiji ne treba očekivati veće razlike u politici u odnosu na onu koju su vodili prethodnici. Laburisti su učestvovali u procesima u regionu, dobro ih poznaju i dali su pravac kako vide njihov dalji razvoj”, zaključuje Joksimovićeva uz dodatak da su posebno zainteresovani za pitanja teritorijalnog integriteta Bosne i Hercegovine, kao i za dijalog Beograda i Prištine pod patronatom EU.

Aleksandra Joksimović bila je predsednik Centra za spoljnu politiku, a od 2018. do 2023. ambasador Srbije u Velikoj Britaniji.

Simptom/M. M.

Autorski tekstovi Simptoma podležu pravilima o navođenju izvora; tekst se može uz gorepomenuto u celini ili delovima preuzimati.
0 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
Copyright 2024