Na pitanje da li možemo Svesrpski sabor da tumačimo kao prekretnicu za srpske nacionalne i državne interese i zašto je to tako, Barac naglašava da trenutno i Srbija, ali i srpski narod trpe pritiske i da je neophodno jedinstvom poslati poruku mira.
“Ujedinjeni i složni u izgradnji mira pokrećemo region i vodimo putem ekonomskog prosperiteta”, objašnjava Barac.
Upiten za prozivke, optužbe i negodovanja koje su stigli iz Sarajeva, ali i Zagreba nakon Svesrpskog sabora, Barac kaže da prozivke na račun srpskog jedinstva nisu nova stvar.
“Još od “Načertanija” Ilije Garašanina pa do danas čim se spomene srpsko zajedništvo regionalni lideri pokušavaju da predstave to kao nešto što njih ugrožava. Izgleda da nekada oni bolje od nas samih shvataju snagu našeg jedinstva. Mislim pre svega na opozicione prvake koji napadaju ovakve procese”, naglašava Barac.
Na liniji Svesrpskog sabora, a imajući u vidu spoljnopolitičku pozicioniranost Srbije, te koliko ovaj događaj doprinosi ili predstavlja potencijalnu opasnost u realizaciji srpskih spoljnopolitičkih ciljeva, Barac objašnjava da se u međunarodnoj areni dešavaju tektonske promene, crtaju granice, povlače riskantni potezi i povrh svega, kako tvrdi, sve češće čuju nepromišljene izjave.
“Srbija kao ključna zemlja Zapadnog Balkana okosnica je mira u našem regionu, svaki proces ujedinjenja i izgradnje mira predstvalja svojevrsni putokaz u ovim smutnim vremenima drugim liderima kako treba da se ponaša”, zaključuje Barac.
Simptom