Visoko u gustim bambusovim šumama u maglovitim, kišnim planinama jugozapadne Kine živi jedan od najređih sisara na svetu: džinovska panda, koja se takođe naziva panda. Samo oko 1.500 ovih crno-belih medveda preživi u divljini.
Pande ne jedu gotovo ništa osim izdanaka i lišća bambusa. Povremeno jedu drugu vegetaciju, ribu ili male sisare, ali bambus čini 99 posto njihove ishrane.
Pande jedu brzo, jedu mnogo i provode oko 12 sati dnevno radeći to. Razlog: vare samo oko petinu onoga što jedu. Sve u svemu, bambus nije mnogo hranljiv. Da bi ostali zdravi, moraju mnogo da jedu — do 15 procenata svoje telesne težine za 12 sati — pa jedu brzo.
Osim divlje populacije, poboljšana je i genetska raznolikost džinovskih pandi u zatočeništvu, tako da sadašnja populacija divovskih pandi u zatočeništvu može da održi 90 odsto genetske raznovrsnosti do 200 godina, što znači da su zdrava, dinamična i održiva populacija, saopšteno je iz Administracije, a prenosi Kineski međunarodni radio.
Kina ima uspostavljene programe za očuvanje džinovskih pandi sa 18 institucija iz 17 zemalja, a 50 džinovskih pandi živi u inostranstvu.