Fridrih Merc obuzdao je očekivanja da će se nemačka privreda veoma brzo oporaviti nakon njegovog stupanja na dužnost kancelara početkom maja. Predsednik CDU-a je u intervjuu za ARD najavio brze reforme u korist rasterećenja privrede. Dodao je, međutim, da “neće biti brzih dobitaka”.
„Može potrajati i duže od 2025. pre nego što dođe do delotvornog učinka i vidljivih rezultata”.
Kao mere jačanja privrednog sektora u Nemačkoj Merc je naveo, između ostalog, smanjenje cena energije dogovoreno koalicionim sporazumom sa SPD-om, kao i uvođenje posebnih poreskih olakšica na godišnje investicije od 30 posto pa naviše. Nova vlada do leta želi da postigne da se raspoloženje u privredi potpuno promeni.
Do 2027. potencijalni privredni rast mogao bi se povećati sa 0,4 na 2 posto, rekao je Merc. Do kraja 2027. nova vlada mora usvojiti sve važne reforme.
Uskoro poseta Trampu
Carinsku politiku američkog predsednika Donalda Trampa Merc je označio kao “jednu od velikih nepoznanica za nemačku privredu”. Kako odgovoriti odnosno kako se pravilno postaviti prema uvedenim ili najavljenim carinima je, po rečima budućeg kancelara, veoma je „teško” pitanje. Utoliko je važnije da Nemačka “ponovno uspostavi privrednu konkurentnost kada su u pitanju cene proizvoda”.
Merc planira da još pre letnjih praznika obavi svoju prvu posetu SAD. Sa predsednikom Trampom će se “naravno prvo opustiti uz neformalan razgovor”, a zatim će se tražiti zajednički interesi. Kao teme razgovora Merc je naveo Ukrajinu, Kinu i carinsku politiku.
Povećanje poreza – nikad ne reci nikad
Osvrnuo se na koalicione pregovore sa socijaldemokratama, kada je rekao da neće potpisati koalicioni sporazum koji uključuje povećanje poreza za bogate, što je tražio SPD. Na pitanje da li generalno isključuje povećanje poreza tokom celog svog mandata, odgovorio je:
“Nikada ne reci ‘nikad’.” Jer, krize dovode do “nove normalnosti”.
Merc se obavezao na reformu poreza na dohodak navedenu u koalicionom sporazumu, ali ju je uslovio pristankom saveznih pokrajina na to.
“Smanjenje poreza na dohodak želimo da sprovedemo”, naglasio je.
Ali u tom slučaju moramo biti u stanju da izdržimo gubitke poreskih prihoda u milijardama. Osim toga, to je zajednički porez, koji ide saveznoj vladi, pokrajinama i opštinama. “Za to nam je uvek potrebna i saglasnost Bundesrata. Želim da to ostvariimo, moramo videti da li ćemo uspeti”, naglasio je predsednik CDU.
Taurus za Ukrajinu?
Govoreći o spoljnojj politici, posebno o ruskom agresorskom ratu protiv Ukrajine, Merc je Kijevu stavio u izgled isporuku krstarećih raketa “Taurus”.
Evropski partneri već isporučuju krstareće rakete, naglasio je šef CDU-a:
“Britanci to rade, Francuzi to rade, Amerikanci to ionako rade.”
Merc je dodao da o isporuci taurusa mora tražiti saglasnost “i ako se postigne saglasnost, onda bi Nemačka trebalo da se uključi”. Jer:
“Ukrajinska vojska mora izaći iz defanzive, ona uglavnom samo reaguje na ruske napade”, rekao je Merc.
Sumi je je nedvosmisleno ratni zločin
Nakon razornog raketnog napada na ukrajinski grad Sumi, Merc je ruskog predsednika Vladimira Putina optužio za ratni zločin.
“To je nedvosmisleno ratni zločin, i to težak ratni zločin”, rekao je.
Došlo je do dva talasa napada, “Drugi je usledio kada su spasioci pokušavali da pomognu žrtvama. To je perfidna igra, koju je teško nadmašiti”.
U ruskom napadu balističkim raketama na grad Sumi poginulo je viš od 30 ljudi. Više od 100 civila je povređeno.
Simptom/DW na srpskom/ARD