Subota, 22. mart 2025.
Simptom... jer to tražite!

Neminovno dalje sukobljavanje Izraela i Hezbolaha; ulazak izraelske vojske u Liban opasan

Foto: Pixabay
Politika Svet 30. jul 2024. 17:58
Podeli:

BEOGRAD, 30. jula – Ko god bio odgovoran za projektil koji je uzrokovao dvanaestoro poginulih na i oko igrališta na Golanskoj visoravni, dalje širenje višemesečne razmene vatre između Izraela i Hezbolaha je već počelo, kaže za portal “Simptom” Slobodan Janković, viši naučni saradnik na Institutu za međunarodnu politiku i privredu, osvrćući se na poslednja “krvava” dešavanja na području Bliskog istoka.

Podsetimo, granata koja je pala na fudbalsko igralište na Golanskoj visoravni (okupiranoj od Izraela 1967) ubila je 12 osoba, među kojima su deca, a Izrael i njegovi saveznici za napad su optužili libanski Hezbolah; prethodnog dana Izrael je gađao vazdušnim napadom školu u centralnoj Gazi kada je došlo do pogibije najmanje 30, uz preko 100 ranjenih osoba te se smatralo da je napad na Golanskoj visoravni odmazda Hezbolaha za prethodnu smrt Palestinaca u Pojasu Gaze. Hezbolah je negirao učešće i svaku odgovornost za napad na Golansku visoravan.

Eskalacija situacije na bliskoistočnom ratištu bila je povod i za razmenu optužbi na relaciji Turska – Izrael, kada je najpre šef turske države Redžep Tajip Erdogan praktično zapretio Izraelu vojnom intervencijom da bi dobio oštar odgovor šefa izraelske diplomatije:

“Kao što smo ušli u Nagorno-Karabah, kao što smo ušli u Libiju, i sa njima ćemo učiniti isto”, rekao je Erdogan na jednoj priredbi svoje vladajuće partije AKP u Rizeu na Crnom moru, prenosi Dojče vele, da bi ministar inostranih poslova Izraela Izrael Kac kazao da “Erdogan nastavlja tamo gde je stao Sadam Husein i preti napadom na Izrael. Neka se samo seti šta se tamo dešavalo i kako je Sadam završio”, objavljeno je na njegovom Iks nalogu.

Janković napominje da bi novi korak na bliskoistočnom žarištu, koji je još uvek nepoznanica u smislu mogućnosti za njegovo zadržavanje u okvirima Izraela i Libana, nekada Judeje i Hanana, predstavljao “kopneni ulaz izraelske vojske u Liban”.

U tom slučaju, kaže, i Iran je već nagovestio da bi se neposrednije uključio u sukob.

“To bi se verovatno odnosilo na napad na američke baze u Iraku i Siriji, a pritisak javnog mnjenja u Turskoj u pravcu intervencije bi verovatno porastao. Osim toga, na čisto vojnom planu, glavna prepreka upadu izraelske kopnene vojske na jug Libana predstavljaju procene o žrtvama koje bi jevrejska armija imala. Hezbolah je danas jači nego 2006, a ima i višegodišnje ratno iskustvo u Siriji”, navodi naš sagovornik.

Na pitanje koliko dešavanja na Bliskom istoku determinišu kretanja na svetskoj mapi, i kako bi na to trebalo da se reaguje na evropskom kontinentu, Janković odgovara da “Evropska unija nema samostalnost u spoljnopolitičkom delovanju, posebno u oblasti Bliskog istoka”.

Kaže da je za našu zemlju u kontekstu sukoba na Bliskom istoku najpoželjnije nesvrstavanje protiv onih koji nisu priznali nezavisnost južne srpske pokrajine.

“Za Srbiju je najbolje da se ne svrstava protiv zemalja koje nisu priznale Kosovo i Metohiju, a koje predstavljaju rastuće privrede sveta koje mogu apsorbovati naše proizvode u eventualno proizvodno orijentisanoj srpskoj ekonomiji”, napominje Janković, dodajući da sve izraženije kinesko angažovanje povodom izraelskog napada na Gazu i ponovnog stavljanja pitanja statusa Palestine na diplomatski sto, ukazuje da je ovaj deo sveta “važan front u svetskom sukobu, sa potencijalom da se dodatno raširi”.

Simptom/M. M.

Autorski tekstovi Simptoma podležu pravilima o navođenju izvora; tekst se može uz gorepomenuto u celini ili delovima preuzimati.
0 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
Copyright 2024