Blokade srpskih institucija na severu Kosova i Metohije i dalje traju. Kao odgovor – Beograd najavio niz mera. Koraci će biti preduzeti u 5 oblasti.
Predrag Rajić, savetnik predsednika Vlade i politički analitičar, rekao je da bi ovaj set mera mogao da postakne međunarodnu zajednicu da oštrije reaguje.
“Međunarodna zajednica je ta koja može da iskoristi nešto iz palete instrumenata pritiska na Aljbina Kurtija i na vlasti u Prištini da počnu da se ponašaju u skladu sa onim što je propisano i što je potpisano. Međutim, vidimo da osim deklaratornih osuda, oni nisu preduzeli neke mere”, rekao je Rajić, gostujući u Jutarnjem programu RTS-a.
Svaki dan podizanja tenzija je, navodi, dan koji nam donosi neizvesnost.
“Kurti se u kontinuitetu trudi da izove konfikt između Srba i Albanaca u koji bi se umešao NATO na strani Albanaca, a on ostvario svoj megalomanski cilj, a to stvaranje velike Albanije sa centrom u Prištini a ne u Tirani, gde bi on bio prvi lider takve tvorevine, a očigledno u tom njegovom planu uslov koji se mora ispuniti je etničko čišćenje Srba na kojem on radi i gde se trudi da što više oteža život naših sunarodnika”, rekao je Rajić.
I upravo zbog takve situacije, predsednik Aleksandar Vučić je rekao da će ponovo biti upućen zahtev da se vrati srpska vojska i policija na Kosovo i Metohiju.
“Na nama je da insistiramo na onome što je propisano aktima poput sporazuma iz Kumanova i Rezolucije 1244. Dakle, taj povratak je predviđen”, rekao je Rajić.
Prema njegovim rečima, postoji niz uslova koje se moraju ispuniti.
“Jedan od uslova da bi se povratak dogodio jeste i taj da upravo Beorad inicira taj element zahtevom zvaničniku Kfora. Komandant Kfora procenjuje da li je to svrsihodno ili nije. Videćemo. Ja nisam primetio kod međunarodne zajednice neki ozbiljni zaokret”, naveo je Rajić.
Kurti želi da Srbima učini život nemogućim
Predsednik je sinoć najavio da će u narednih 45 dana biti usvojen zakon kojim se Kosovo i Metohija stavlja pod posebnu zaštitu, odnosno da se Autonomna Pokrajina Kosovo i Metohija proglasi za područje posebne socijalne zaštite, čime će biti zagarantovano pravo na finansijsku podršku za nezaposlene.
“To su mere koje su pre svega usmerene na poboljšanje života ili makar očuvanje onog standarda koje su Srbi imali do nasilnog zauzimanja srpskih institucija u četiri opštine na severu KiM”, rekao je Rajić.
Ove mere su, ukazuje, pre svega usmerene na to da se standard građana ne pogoršava na onom nivou koji bi to Kurti želeo.
“Kurti u suštini želi da izazove jedan element koji se u teoriji naziva primoravanje na deportaciju. Dakle, on želi da toliko učini život nemogućim i teškim, da oni koji se dvoume da li da ostanu tu, u nekom momentu prelome i kažu, ne mogu ja više ovo, i odu sa te teritorije”, naveo je Rajić.
“I zato, uz nasilno preuzimanje institucija, imate i premlaćivanje i hapšanje srpskih mladića, zato imate privođenje i hapšenje ljudi koji izražavaju svoj protest time što zvižde ili koriste pištaljke”, ukazao je Rajić.
“Mi smo uvek tu da razgovaramo”
Sve ovo što se dešava na KiM biće deo jedne globalne diplomatske borbe u narednom periodu.
Kako je predsednik rekao, u narednih mesec i po dva čeka ga susret sa 60 svetskih lidera, premijera i predsednika država, koje će izvestiti o onome što se dešava u južnoj pokrajini.
“Mi nemamo drugog izbora nego da se služimo diplomatskim instrumentima. Mi da ratujemo nećemo, mi smo to više puta ponovili, mi se rukovodimo devizom da je bolje 100 godina pregovarati nego jedan dan ratovati”, rekao je Rajić.
“Mi smo uvek tu da razgovaramo i da pokušamo da kroz dialog dođemo do nekih održivih rešenja.Problem je u drugoj strani, odnosno u Prištini, u Kurtiju konkretno, koji odbija svaku vrst dijaloga i koji fanatično zastupa svoje ekstremističke stavove”, istakao je Rajić.
Što se tiče najavljene nove runde dijaloga Beograda i Prištine, Rajić kaže da nije preveliki optimista.
“Mi smo tu, mi želimo da razgovaramo, nije problem u nama. Mi hoćemo da predložimo, mi hoćemo da saslušamo, problem je u tome što s druge strane imamo nekoga ko ima svoje megalomanske ciljeve i koji će sasvim izvesno, voditi ka prodobljivanju krize na KiM što, bojim se, ugrožava i kompletnu regionalnu stabilnost”, rekao je Rajić.
RTS