Posle dva letnja meseca “agresivne i urnebesne kampanje” vlasti koja je zagovornik projekta Rio Tinta povećao se broj protivnika kopanja litijuma, a broj onih koji to podržavaju ostao je isti, pojasnio je Vukadinović, sledstveno istraživanju koje je tim NSPM-a sproveo.
“I sam sam bio među onima koji su mislili da će se nakon izražene kampanje vlasti brojke pomeriti u pravcu koji je za vlast poželjan. Ipak, povećao se broj protivnika iskopavanja, u junu/julu iznosio je oko 55%, u septembru je praktično 60%. Pristalice su ostale iste ili su unekoliko opale (24%). Sve u svemu, kampanja je ispala totalno kontraproduktivna”, naveo je Vukadinović.
Prvi čovek NSPM-a kaže da je još “frapantniji” podatak po vlast taj da gledano po stratumima, jedino najstariji (iznad 70 godina) i najneobrazovaniji (sa osnovnom školom ili niže) jesu za iskopavanje litijuma.
“To je ono što brine vlast, obrazovna struktura im sreću kvari. Iz vlasti govore da su oni koji su protiv litijuma protiv modernizacije, progresa, civilizacijskih dostignuća itd., a ispostavilo se da samo najniža obrazovna kategorija podržava iskopavanje litijuma. To je za vlast izuzetno bolan i neprijatan podatak”, rekao je Vukadinović.
Osvrćući se na poslednje nastupe opozicije i opozicionih prvaka u Skupštini Srbije, naveo je da se Skupština od predstavnika vlasti namerno i svesno urušava dugi niz godina, a njen rad obesmišljava, kao i da su dileme da li opozicija treba ili ne u njoj da učestvuje besmislene.
“Skupština je važan kanal i treba koristiti svaku mogućnost i svaki kanal komunikacije sa građanima ali i biti svestan ograničenosti tog ‘oruđa’. Najpre sam bio zblanut kad sam čuo priču o farmerkama (Đilas prozvao predsednika države za farmerke koje nosi a vrede 1800 evra) i pomislih ‘kakve farmerke, kakvi bakrači’. Međutim iz te rasprave to je bio najjači utisak. Mislim da unutar Skupštine treba delovati ozbiljno, dokazima, podacima i argumentima, ali i ovakvim ‘cakama’ i ‘štosovima’, koje definitivno ulaze u mozak i uši šire publike”, konstatovao je Vukadinović.
Sveukupno, zaključuje, stvari (po opoziciju) ne stoje tako loše ali se sve kreće “sporo”.
“Podsetio bih da su 2016. SNS i SPS imali 59% glasova, plus SRS to je bilo 67%. Sada, u decembru, 53% svi zajedno i to po njihovom brojanju. Apropo tih dilema da li ćemo dočekati promenu vlasti itd., mogu reći ‘da se stvari kreću, samo se kreću sporo.'”
Simptom/M. M.