SAD su time postale prvi trgovinski partner koji je preduzeo kaznene mere protiv farmi soli, koje se nalaze uglavnom na ostrvima na jugozapadnoj obali Južne Koreje, a koje imaju probleme sa prinudnim radom više decenija.
Uprava carina SAD izdala je nalog o obustavi saradnje sa farmom soli Taepjung (Taepyung), sa obrazloženjem da postoje informacije koje razumno ukazuju na korišćenje prinudnog rada u jednoj kompaniji u ostrvskom okrugu Sinan, gde se proizvodi većina proizvoda od morske soli u Južnoj Koreji.
Od izdavanja naloga u sredu, 2. aprila, carinski službenici u svim lukama u SAD moraju da zadrže proizvode koji dolaze sa ove farme.
Taepjung je najveća fabrika soli u Južnoj Koreji i proizvodi oko 16.000 tona soli godišnje, što čini oko šest odsto ukupnog izvoza te zemlje i glavni je snabdevač prehrambenih kompanija u Južnoj Koreji.

foto Pixabay
Farma koja se nalazi na ostrvu Džungdo (Jeungdo) u Sinanu iznajmljuje većinu svojih slanih polja zakupcima i više puta je optužena za korišćenje prinudnog rada.
Ministarstvo spoljnih poslova Južne Koreje saopštilo je da nadležne vladine agencije i Ministarstvo pomorstva i ribarstva preduzimaju korake za rešavanje problema na ovim farmama od 2021. godine i dodalo da se so, koja se na tim farmama trenutno proizvodi, ne nastaje prinudnim radom.
Ministarstvo ribarstva saopštilo je da planira da u što kraćem roku uvede neophodne mere kako bi zatražilo ukidanje naredbe SAD o prekidu uvoza.
Prinudan rad i ropstvo razotkriveni su na na južnokorejskim farmama soli još 2014. godine, kada je kopnena policija, prerušena u turiste, iz ropstva tajno izvukla nekoliko desetina radnika, uglavnom osoba sa invaliditetom.
Simptom/Beta