Jedan zvaničnik je dodao da bi ta ponuda mogla biti čak i nešto povoljnija od prethodne koju je američka administracija uputila Irancima pre otprilike deset dana.
Očekuje se da će, čak i ako takva ponuda bude iznesena, ona biti zasnovana na američkom principu nulte tolerancije prema obogaćivanju uranijuma.
Izraelski mediji tvrde kako je Iran kontaktirao sa Omanom i Katarom kako bi posredovali u komunikaciji s Trampovom administracijom s ciljem zaustavljanja izraelskih napada i nastavka pregovora o svom nuklearnom programu. Saudijska Arabija takođe deluje iza kulisa kroz zaseban kanal kako bi se postiglo primirje.
Tramp je u ponedeljak kazao da je Iran kontaktirao sa SAD kako bi zaustavio izraelske napade.
“Izgleda da Iran ne pobeđuje u ovom ratu. Moraju razgovarati pre nego bude prekasno”, izjavio je Tramp u Kanadi.
Jedan izraelski zvaničnik je za Jerusalem Post izjavio da Izrael, za sada, nije primio nikakav službeni zahtev.
“Pregovori se trenutno vode između Teherana i Vašingtona – u međuvremenu mi nastavljamo s napadima na sve više ciljeva”, izjavio je isti zvaničnik.
Američka administracija je u ponedeljak potvrdila da će nosač aviona USS Nimitz stići na Bliski istok, a u regiju će biti poslano i oko 30 aviona za dopunu gorivom. Američki izvor je rekao za Jerusalem Post da se vrše pripreme koje bi omogućile potencijalno učestvovanje u napadima, ako Tramp da zeleno svetlo.
“Ovo je kao pištolj postavljen na scenu u prvom činu – Tramp jasno pokazuje da ne isključuje vojnu opciju.”
Unutar američke administracije postoje nesuglasice o tome da li bi SAD trebalo da učestvuju u izraelskoj ofanzivi.
“Centralna komanda SAD smatra da je to ispravno – ali postoje i drugi, uključujući i ljude iz Trampove biračke baze, koji se protive uplitanju”, rekao je američki izvor za Post.
“Na kraju, o svemu će odlučiti glava jednog riđokosog čoveka”, dodao je izvor, aludirajući na Trampa.
Simptom/Klix.ba