“Ima vojnika koji su povređeni. Možemo napasti i bombardovati stotine ciljeva”, rekao je Ben-Gvir, misleći na incident od četvrtka u kojem su četiri izraelska vojnika ranjena u južnom Libanu, preneo je u petak list “Jediot Ahronot”.
Tokom sastanka sigurnosnog kabineta u četvrtak, ovaj ekstremistički ministar opisao je incident kao priliku da propadne sporazum, prenosi Anadolija.
Iako se činilo da njegov stav nije dobio podršku tokom sastanka, drugi ministri su navodno izrazili frustraciju zbog operativnih ograničenja nametnutih izraelskim snagama prema aranžmanima o prekidu vatre u Libanu.
Ove izjave usledile su usred medijskih izveštaja o pritisku SAD na Izrael da izbegne eskalaciju dok se pregovori između libanske i izraelske delegacije nastavljaju u Vašingtonu.
Premijer Benjamin Netanjahu je u međuvremenu rekao ministrima da SAD razumeju pravo Izraela da se brani.
“Svaku neposrednu pretnju rešavaju vojnici na terenu, a mi ne namećemo nikakva ograničenja nijednom vojniku”, citirane su Netanjahuove reči.
Ranije u petak, izraelska vojska je saopštila da je jedan oficir lakše do umereno ranjen, dok su drugi oficir i dva vojnika zadobili lakše povrede nakon što je napadač Hezbolaha bacio granatu na izraelske snage u južnom Libanu.
“Jediot Ahronot” je izvestio da se napadač približio vojnicima iz 769. brigade u blizini Beit Jahuna, bacio granatu, nakon čega su ga izraelske snage ubile.
Izraelski mediji su u više navrata izveštavali o rastućem pritisku SAD na Izrael da izbegne vojnu eskalaciju u Libanu, što doprinosi širim nesuglasicama između Vašingtona i Tel Aviva nakon američko-iranskog razumevanja.
SAD i Iran su 18. juna potpisali Islamabadski memorandum o razumevanju pre nego što su 21. juna pokrenuli pregovore s ciljem postizanja konačnog sporazuma o okončanju rata koji je započeo američko-izraelskim napadom na Iran 28. februara. Ovaj okvir takođe obuhvata i sukob u Libanu.
Ranije u petak, američki Stejt department objavio je da je peta runda pregovora između Libana i Izraela u Vašingtonu produžena za jedan dan, iako je prvobitno bilo planirano da se završi u četvrtak.
Izrael nastavlja okupirati delove Libana, neke već decenijama, a druge zauzete tokom rata 2023-2024. godine.
Od 2. marta 2026. godine, u izraelskim agresijama u Libanu poginulo je 4.230 ljudi, a 12.179 ih je povređeno, dok je raseljeno više od milion ljudi, pokazuju zvanični libanski podaci.
Simptom/Anadolija