Subota, 18. januar 2025.
Simptom... jer to tražite!

Đukić za portal “Simptom”: Ne očekujem promene iranske politike sa novim predsednikom

Foto: printscreen
Politika Svet 6. jul 2024. 11:23
Podeli:

BEOGRAD, 6. jula – Novi predsednik Irana Masud Pezeškijan koji je nastupao sa reformističkih pozicija i osvojio većinu glasova Iranaca ne očekujem da promeni kurs iranske politike, pogotovo ne u onim krucijalnim stvarima, odnosa prema bliskoistočnom pitanju i rata Izraela protiv Palestinaca, smatra karijerni diplomata Srećko Đukić.

Đukić u razgovoru za “Simptom” napominje da je Iran nametnut kao nezaobilazan faktor regiona Bliskog istoka, trenutno, kako kaže, “na vrhuncu svojih potencijala od kada je izvedena Iranska revolucija 1979”, a da novi predsednik ima i još dve važne determinante: Vrhovni vođa, ajatolah (Ali Hamnei) i Revolucionarna garda Irana (Čuvari revolucije 1979).

“Mislim da će u fokusu Irana bez obzira na promenu na mestu predsednika, u smislu je li u pitanju proreformistički kandidat ili ne, ostati Bliski istok. To je područje gde je Iran uspeo da se nametne, razvije i situira, kao i da učvrsti svoje “proksi redove”. Ali i da sa nekima od zemalja arapskog sveta, poput Saudijske Arabije, kao ključne zemlje, normalizuje odnose”, kaže Đukić.

On dodaje da celu situaciju treba posmatrati “kroz prizmu izraelskog rata protiv Palestinaca”, a time ujedno i protiv iranskih snaga koje su naklonjene Iranu i Iran ih finansira i podržava, tj. naoružava (Hezbolah u Libanu, jemenski Huti, palestinski Hamas itd.).

“Iran će tako posmatrati i razvijati svoje odnose sa Zapadom. Treba konstatovati da se Iran zadnjih godina ne samo fokusirao već i uspeo učvrstiti na tom području, i da je nametnut kao važan faktor koji ne može da se zaobiđe u rešavanju bliskoistočnih problema. To je pokazao i nedavni vazdušni duel Irana i Izraela, gde su morale da se uključe i oružane snage SAD i nekih drugih država, što sve govori u prilog činjenici da je Iran izuzetno mnogo ojačao i da su njegovi potencijali danas nesumnjivo najveći od kada je izvedena Iranska revolucija, 1979”, ističe sagovornik portala i dodaje da će novi predsednik morati da vodi računa o tome.

Kako objašnjava, imaće u većoj ili manjoj meri – u zavisnosti od ličnih percepcija i nekih koncepata politike – usmeravanje kao, uostalom i svaki prethodnik, od vrhovnog vođe, ajatolaha, kao i Čuvara revolucije, Revolucionarne garde Irana.

“Stoga, ne očekujem promene, pogotovo ne neke radikalnije koje bi bile velike reformističke promene, a tek za nekoliko godina možemo sve to procenjivati”, zaključuje Đukić.

Novi predsednik postao je, uslovno, reformista Masud Pezeškijan, koji je pobedio tzv. tvrdolinijaša i ultrakonzervativca Saida Đalilija sa više od tri miliona glasova razlike u svoju korist.

Prethodni predsednik Ebrahim Raisi poginuo je u saobraćajnoj nesreći 19. maja prilikom pada helikoptera.

Simptom/M. M.

Autorski tekstovi Simptoma podležu pravilima o navođenju izvora; tekst se može uz gorepomenuto u celini ili delovima preuzimati.
0 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
Copyright 2024