Europa Nostra izrazila je zabrinutost zbog najave rušenja istorijski značajnog kompleksa Generalštaba i Ministarstva odbrane u Beogradu, kao i njegova kasnija zamena novim objektom u interesu privatnog sektora.
“Ovako predloženi potez, preti da ugrozi spomenik kulture koji je pod zaštitom, i izaziva ozbiljnu zabrinutost u vezi sa stanjem očuvanja kulturnog nasleđa i poštovanja vladavine prava u Srbiji.” – navodi se u saopštenju.
“Predloženo rušenje Generalštaba od strane privatne kompanije za izgradnju nekretnina, ne samo da bi izbrisalo jedinstveni primer kulturnog nasleđa koji potvrđuje umetničke veze Beograda i Evrope iz prošlosti i sadašnjosti, već bi postavilo i opasan presedan za buduću zaštitu i upravljanje drugim nepokretnim kulturnim dobrima u Srbiji.”
Europa Nostra je evropska mreža civilnog društva za nasleđe, koja pokriva više od 40 zemalja i blisko sarađuje sa Evropskom unijom, Savetom Evrope i UNESCO-om.
Poziv da se pronađe rešenje za rehabilitaciju i moguću adaptivnu ponovnu upotrebu Generalštaba.
Generalštab je remek-delo srpske, jugoslovenske i evropske modernističke arhitekture. Dizajnirao ga je renomirani arhitekta Nikola Dobrović, a završen je 1960-ih godina. Ovaj arhitektonski ansambl predstavlja ikoničan simbol urbanog pejzaža u istorijskom centru Beograda. Nakon što je pretrpeo ozbiljnu štetu tokom NATO bombardovanja 1999. godine, ovaj objekat koji je stavljen pod zaštitu, već 25 godina čeka odgovarajući plan za njegovo očuvanje i rehabilitaciju.
Kompleks Generalštaba i Ministarstva odbrane pod strogom je zaštitom nacionalnog zakonodavstva: prepoznat je kao kulturni spomenik jedinstvene vrednosti
“Najave i prvi prikazi planova za novi građevinski kompleks koji bi izgradila privatna kompanija na ovoj lokaciji zanemaruju važeće odluke zaštite, kao i obaveze Srbije koje proističu iz međunarodnih i evropskih konvencija koje je ratifikovala.” – navodi se u saopštenju.
Tema u Bukureštu
Evropa Nostra se solidariše sa više od 350 stručnjaka i sa brojnim kulturnim institucijama koje su udružile svoje glasove i snage i mobilisale se protiv predloženog rušenja Generalštaba. Među njima su i Srpska akademija nauka i umetnosti, IKOMOS i Međunarodna unija arhitekata, kao i Evropa Nostra Srbija i druge organizacije civilnog društva iz Srbije, Slovenije, Bugarske, Crne Gore, Češke i šire.
“Pozivamo Vladu Srbije da se pridržava vladavine prava, da uzme u obzir mišljenje stručnjaka i građana i da traži rešenje za rehabilitaciju i moguću adaptivnu ponovnu upotrebu Generalštaba, koje odražava njegov kulturni, istorijski, arhitektonski i urbanistički značaj.”
Ovo pitanje će takođe biti tema diskusije na predstojećem Evropskom samitu kulturnog nasleđa, koji će Evropa Nostra održati u Bukureštu od 6. do 8. oktobra 2024. godine.
Deklaracija o sudbini Beogradskog sajma i Generalštaba
Podsetimo, na osnovu iskazanih mišljenja na javnoj raspravi na kojoj je prisustvovalo više od 350 arhitekata i inženjera različitih struka, održanoj u aprilu ove godine na Građevinskom fakultetu, formirana je Radna grupa koja je imala zadatak da izvrši analizu svih dotadašnjih aktivnosti i dostupnih dokumenata vezanih za sudbinu kompleksa Beogradskog sajma i ansambla Generalštaba i Ministarstva odbrane.
Detaljnu analizu Radna grupa je izvršila preko sinteznog Izveštaja sa svim aspektima i argumentima od značaja za sudbinu ova dva kompleksa. Na tom osnovu Radna grupa je definisala Deklaraciju o sudbini Beogradskog sajma i Generalštaba koju možete pročitati ovde:
https://www.gradnja.rs/deklaracija-o-sudbini-beogradskog-sajma-i-generalstaba/
Simptom/Gradnja