IRGC je navela da su njena mornarica i vazduhoplovne snage zajedno izvele operaciju tokom noći, između 2.00 i 3.00 sata po lokalnom vremenu, protiv osam „ključnih američkih vojnih objekata”, uključujući „vazduhoplovnu bazu Ali el Salem u Kuvajtu” i „štab Pete flote Sjedinjenih Američkih Država u luci Salman u Bahreinu”, prenosi iranska televizija Press.
U saopštenju IRGC navodi se da su objekti koji su bili mete napada uništeni.
Prema saopštenju, operacija je usledila nakon napada koje su SAD u subotu izvršile na pet iranskih priobalnih uporišta, „pod izgovorom da reaguju na sukob mornarice IRGC-a sa brodom” koji je ušao u Ormuski moreuz.
IRGC je saopštila da pomorski saobraćaj kroz Ormuski moreuz spada u odgovornost Irana, u skladu sa memorandumom o razumevanju koji je nedavno potpisan između Irana i SAD, uz posredovanje Pakistana.
U saopštenju se upozorava da će se „od sada sa plovilima za koja se utvrdi da krše propise postupati strože nego ranije”, kao i da će „svaka buduća agresija neprijatelja, bez obzira na izgovor, pa čak i ako, kao sinoć i večeras, bude usmerena na ciljeve koji se smatraju manje važnim, biti dočekana žestokim odgovorom”.
„Neprijatelj treba da shvati da kršenje primirja predstavlja kršenje klauzule 1 Islamabadskog sporazuma i da će rezultirati potpunom obustavom svih povezanih procesa”, navodi IRGC.
Saopštenje je usledilo nakon što je Centralna komanda vojske SAD (CENTCOM) objavila da je izvršila novi napad na mete unutar Irana, kao odgovor na iranski napad na komercijalni tanker za prevoz nafte.
Ubrzo nakon objave, iranska državna televizija IRIB, pozivajući se na informisani vojni izvor, prenela je da su se dogodile eksplozije u okrugu Sirik, u južnoj provinciji Hormozgan, a navedeno je da su „eksplozije koje su se čule izazvali nekoliko projektila koji su pogodili telekomunikacioni toranj u blizini sela Tahruji u Siriku”.
Stanovnici su takođe prijavili da su čuli nekoliko eksplozija na ostrvu Kešm, iako tačne lokacije i uzroci nisu utvrđeni.
Obnovljena razmena vatre usledila je nakon incidenta u petak, u kojem je mornarica IRGC-a ispalila upozoravajuće hice na brod koji je ignorisao upozorenja protiv korišćenja neovlašćene rute kroz Ormuski moreuz.
CENTCOM je saopštio da su SAD izvršile dodatne napade na Iran i da su gađane različite lokacije, uključujući vojnu infrastrukturu za nadzor.
„Snage CENTCOM pokrenule su napade kao direktan odgovor na kontinuiranu iransku agresiju protiv komercijalnih brodova”, navodi se u saopštenju Centralne komande na platformi X.
Ističe se da je nakon američkih udara na Iran u petak, kao odgovor na iranski napad na brod „Ever Lovely”, Teheranu data prilika da poštuje sporazum o prekidu vatre, ali da je Iran odlučio da to ne učini kada su iranske snage lansirale dron koji je pogodio brod „Kiku” u subotu ujutru.
Simptom/Insajder/Tanjug