Utorak, 23. jun 2026.
potražite Simptom...

Iran spreman da nastavi indirektne pregovore sa SAD o nuklearnom dosijeu

Foto: Unsplash/ Sina Sina Drakhshani
Politika Svet 27. avgust 2025. 12:03
Podeli:

DUBAI – Teheran je spreman da nastavi indirektne razgovore sa Vašingtonom o nuklearnom pitanju, pod uslovom da je uveren da SAD i Izrael neće ponovo napasti zemlju, rekao je iranski ministar spoljnih poslova Abas Aragči u intervjuu za list Ašark Al Avsat.

 

„Spremni smo da vodimo indirektne razgovore sa SAD ako nas Amerikanci uvere da neće pokrenuti nikakvu vojnu akciju tokom ovih razgovora. Moramo dobiti garancije da će to biti iskreni i pošteni pregovori koji zadovoljavaju interese obe strane i zasnovani su na obostranoj koristi“, rekao je šef diplomatije.

Prema rečima ministra, napad SAD na nuklearna postrojenja u Fordovu, Natanzu i Isfahanu nije uticao na poziciju Irana. Zemlja nastavlja da brani svoje pravo da obogaćuje uranijum unutar svojih granica. „Pregovori su bili u punom jeku kada nas je Izrael napao, nakon čega se pridružila i Amerika. Stoga, ako se održe novi pregovori, oni definitivno neće biti kao prethodni“, dodao je Aragči.

U ranim jutarnjim satima 13. juna, Izrael je pokrenuo vojnu operaciju protiv Irana. Manje od 24 sata kasnije, Iran je uzvratio. Devet dana kasnije, ujutro 22. juna, američki avioni su napali iranska nuklearna postrojenja u Fordovu, Natanzu i Isfahanu, ulazeći u sukob. Sledeće večeri, Teheran je pokrenuo raketni napad na Al Udeid, najveću američku vojnu vazduhoplovnu bazu u regionu, koja se nalazi u Kataru.

Simptom/TASS

Autorski tekstovi Simptoma podležu pravilima o navođenju izvora; tekst se može uz gorepomenuto u celini ili delovima preuzimati.
0 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
Copyright 2024