„Spremni smo da vodimo indirektne razgovore sa SAD ako nas Amerikanci uvere da neće pokrenuti nikakvu vojnu akciju tokom ovih razgovora. Moramo dobiti garancije da će to biti iskreni i pošteni pregovori koji zadovoljavaju interese obe strane i zasnovani su na obostranoj koristi“, rekao je šef diplomatije.
Prema rečima ministra, napad SAD na nuklearna postrojenja u Fordovu, Natanzu i Isfahanu nije uticao na poziciju Irana. Zemlja nastavlja da brani svoje pravo da obogaćuje uranijum unutar svojih granica. „Pregovori su bili u punom jeku kada nas je Izrael napao, nakon čega se pridružila i Amerika. Stoga, ako se održe novi pregovori, oni definitivno neće biti kao prethodni“, dodao je Aragči.
U ranim jutarnjim satima 13. juna, Izrael je pokrenuo vojnu operaciju protiv Irana. Manje od 24 sata kasnije, Iran je uzvratio. Devet dana kasnije, ujutro 22. juna, američki avioni su napali iranska nuklearna postrojenja u Fordovu, Natanzu i Isfahanu, ulazeći u sukob. Sledeće večeri, Teheran je pokrenuo raketni napad na Al Udeid, najveću američku vojnu vazduhoplovnu bazu u regionu, koja se nalazi u Kataru.
Simptom/TASS