“Radio sam u američkoj policiji, upoznao sam se sa funkcionisanjem zvučnog topa, sa efektima, poznajem materiju, susretao sam se s njom. U noći pred 15. mart video sam američku prodavnicu punu materijala Faradej. To je komercijalni naziv materijala koji služi za zaštitu od niskofrekventnih zvučnih talasa. 15. marta sam razgovarao sa ljudima koji su išli u Ćacilend, razgovarao sam sa njima o ratu u Ukrajini, nosili su kišobran. Besmislica je da tu ljudi na taj lepi dan nose kišobran oznake Faradej… Zašto su imali materijal koji pruža zaštitu od dejstva zvučnih talasa?”, pitao je Radić, obrazlažući kako je zaključio da je tzv. zvučni top zaista upotrebljen.
Zvuk koji je prekinuo tišinu za žrtve nadstrešnice na studentskom protestu i izazvao paniku među okupljenima je zvučno oružje ili “zvučni top” koji poseduje bezbednosni sistem Srbije, rekao je 15. marta Aleksandar Radić.
Masa se tog dana razdvojila na dva dela i nastala je velika panika među ljudima. Narednih dana u javnosti su izašle optužbe da je korišćeno sonično oružje – zvučni top.
Vlast je negirala da se bilo šta od navedenog dogodilo, ali je otkriveno da policija poseduje zvučne topove pod nazivom LRAD 450XL, za koje je prvo tvrdila da ih uopšte ne poseduje, pa da ih ima ali da stoje u magacinima, da bi na kraju Danas otkrio da su uređaji ipak montirani na policijskim vozilima, kao i da su ta vozila bila na ulicama Beograda tog dana.
Radić kaže da se o tome da policija poseduje ovo sonično oružje već diskutovalo.
“Saznanje da MUP ima zvučni top LRAD je već bilo javno dostupno, to je bila poznata tema. Nije bilo teško ustanoviti, kad su ljudi pokazivali snimke, šta je razlog događaja. Sad ne mogu to da mi oproste”, naveo je on za N1.
“Vlast se sveti zbog kompromitacije zvučnog topa, iza svega stoji i VBA”
Radić je dobio poziv da se javi u prostorije Vojne policije kako bi bili veštačeni računari koje mu je policija oduzela tokom pretresa stana u ponedeljak u Beogradu.
Vojni analitičar misli da iza svega stoji Vojnobezbednosna agencija (VBA).
“Oni će pronaći ono što žele. Ako razumemo kako funkcioniše mehanizam, to je sada progon u kojem mogu da konstruišu neku krivicu. Vrlo interesantno je da Vojna policija, čitajte Vojnobezbednosna agencija i general Đuro Jovanić, interesuje šta se dešava u mom kompjuteru… Ja sam radio za vojsku i čitav život sam radio za vojsku… Sad će pokušati da, po osnovu nekih dokumenata nešto dokazuju, ali ti dokumenti su u mojim računarima zato što sam radio za vojsku… Ovo je osveta, vrlo lična osveta koja je po meni lično motivisana netrpeljivošću generala Jovanića. To je zloupotreba državnog sistema zarad ličnih motiva, ali i osveta vlasti zbog kompromitacije zvučnog topa”, naveo je on.
“Kampanja pred izbore – cilj da ljudi kao ja ne daju izjave”
Više javno tužilaštvo u Beogradu naložilo je Službi za borbu protiv terorizma UKP-a da prikupi informacije o dokumentaciji plenuma više fakulteta u kojoj se, prema navodima Tužilaštva, pominju planovi za “simulaciju upotrebe zvučnog topa“ na protestu 15. marta 2025. godine.
Takođe je naloženo da se obave razgovori sa osobama koje su javno tvrdile da je „zvučni top“ korišćen na protestu, kako bi objasnile odakle su dobile ta saznanja i na čemu su zasnivale te tvrdnje.
Jedna od tih osoba bio je i Aleksandar Radić, a juče je obavljen pretres njegovog stana i kancelarije.
“Naravno da ovo vodi u izbornu kampanju, sad sledi lov na druge ljude. Ideja je da se očisti teren od ljudi koji mogu govoriti o raznim temama… Oni ne žele da postoji mogućnost da za izjavu pitate ljude kao što sam ja”, ističe on.
Navodi i da je policija bila korektna i da je “izvršavala ono što im je naređeno”.
Kaže i da ga stalno snima Informer i da misli da ovaj medij “radi za državnu službu”.
“Imam sumnju da me prate lica koja primaju platu za ono što rade od strane državnog sistema… Informer je juče znao sve bolje nego policija”, ukazao je.
Simptom/N1
