Utorak, 23. jun 2026.
potražite Simptom...

Vučić poručio “čeka nas teška politička zima”, Fon der Lajen kaže da je momenat da Srbija preduzme konkretne korake

Foto: Instagram, avucic
Politika Srbija 15. oktobar 2025. 12:04
Podeli:

Predsednik Aleksandar Vučić dočekao je ispred Palate Srbija predsednicu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen, koja boravi u zvaničnoj poseti Srbiji. Oni su zatim otpočeli tet-a-tet sastanak, a onda i održali zajedničku konferenciju za medije.

 

“Fon der Lajen je jedan od retkih zvaničnika koji je dolazio u Srbiju, ne samo u Beograd, već je obilazila i siromašnije delove Srbije. To je ono što mi posebno cenimo i zbog čega smo joj zahvalni”, rekao je Vučić u uvodu svog govora nakon sastanka.

Zatim se osvrnuo na ključna pitanja koja su razmatrana tokom susreta.

“Za Srbiju je strateško opredeljenje ulazak u EU i to se neće menjati. Mi od sukoba u Ukrajini nismo otvorili nijedno poglavlje niti klaster. Još mnogo toga moramo da napravimo i u samoj zemlji da razgovaramo o pravcima naše politike. Ono što je učinjeno povodom REM, biračkih spiskova, ključnih energetskih pitanja će biti pozitivno ocenjeno, ali se mi sada suočavamo sa izazovima po energetskom pitanju i taj problem za nas nije lako rešiv. Nadamo se da ćemo po svim pitanjima od energetskog značaja imati podršku EU”, naveo je Vučić.

Kazao je da je Ursuli fon der Lajen predao pismo da Srbija bude izuzeta od carina na čelik, te se nada da ćemo po tom pitanju imati olakšice.

“Zima kod nas biće teška i politički, ali verujem da ćemo blisko i tesno sarađivati sa ljudima iz EU. EU je najveći i partner i investitor. Svi smo mi na Zapadnom Balkanu mali u odnosu na EU i svi zajedno nemamo preterani značaj, ali i u tome naš izvoz ide najviše u Nemačku, Italiju, Rumuniju i Mađarsku. EU je i najveći investitor, sa ukupno oko 60 odsto. Nešto je u manjem procentu bilo prošle godine, dok se ove godine vraća”, poručio je predsednik Srbije.

Izjavio je da situacija oko Naftne industrije Srbije (NIS) nije laka, ali da su ruski partneri razumeli poziciju Beograda, te istakao da Srbija ne pregovara o prodaji NIS jer nije njegov vlasnik.

Najavio je mogućnost formiranja zajedničke radne grupe sa EU o energetskoj situaciji i naglasio potrebu za razvojem energetike zbog buduće velike potrošnje struje, posebno zbog razvoja veštačke inteligencije i data centara.

Foto: avucic, Instagram

Vučić je istakao važnost gasnih elektrana u Pančevu i Novom Sadu za energetsku bezbednost i poručio da Srbija ulaže velike napore na evropskom putu.

“Nadam se podršci Brisela”
Dodao je da nikad nije govorio optimistično kada je reč o ulasku u EU.

“Ni danas ne mogu ništa da obećam građanima osim da ćemo imati podršku u Briselu. To nije uvek sve jednostavno i nije sasvim lako i u potpunosti predstaviti ljudima, jer znamo koja su dva ključna pitanja. U svakom slučaju zahvalan sam predsednici EK, u budućnosti ćemo graditi interkonektore i prema Rumuniji, kako bismo osnažili Srbiju i ekonomski, a razgovarali smo i o očuvanju mira u regionu. Razgovarali smo i o nastavku dijaloga sa Prištinom. Reći ću da je za tango potrebno dvoje, ne želeći da kritikujem ikoga”, zaključio je Vučić, kazavši da je zahvalan Fon der Lajen što je došla u našu zemlju, sa željom da se oseća kao kod kuće.

Fon der Lajen: Pravi momenat za Srbiju da preduzme konkretne korake
Predsednicu Evropske komisije zahvalila se Vučiću i Srbiji što su joj, kako je istakla, pružili gostoprimstvo.

 “Živimo u podeljenom svetu gde se širi jaz između demokratije i autokratije. Zalažemo se za partnerstvo. Srbija je pre dve decenije napravila izbor da ide u EU i očekujemo da se Srbija duplo brže kreće tim putem. Uzmimo na primer 2022. i krizu koja je izazvana ruskom agresijom. Možete da nastavite da računate na nas. Imamo konkretne projekte koje će Srbiju povezati sa drugim državama, spremni smo da i dalje ulažemo u druge projekte. Ovo je momenat za Srbiju da preduzme konkretne korake. To su napredak u vladavini prava, izbornim zakonima, ali vredi uložiti trud jer se tada približavate cilju. Želim da pozdravim napredak u vezi sa biračkim spiskovima i REM, to su dobri prvi koraci, a primena je ključna stvar. Pozivam vas u Brisel da vidimo kakvi su rezultati”, poručila je Fon der Lajen.

U inostranoj politici istakla je da želi da vidi napredak, 61 odsto je usklađeno, ali je potrebno više, kada je, naglasila je, reč o uvođenju sankcija Rusiji.

“U okviru plana rasta radimo na integrisanju platnog sistema, to će biti bezbednije i mnogo jeftinije, a mnogi će biti zadovoljni. To pokazuje posvećenost Evrope, sad želimo da vidimo istu tu posvećenost Srbije”, podsetila je gošća iz EU.

“Ponosan sam na demokratsko ponašanje države tokom protesta”
Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je da je ponosan na demokratsko opredeljenje i ponašanje srpske države po pitanju protesta i istakao da je u protestima koji su održavani u velikim evropskim zemljama bilo i po 27 mrtvih, a u Srbiji zahvaljujući trpeljivosti i strpljenju državnih organa niko za 11 meseci nije stradao.

On je na pitanje novinara o protestima rekao da je Srbija šampion sveta po slobodi okupljanja i da ima preko 25.000 “kriminalnih”, neprijavljenih, odnosno ilegalnih skupova koji su bili čuvani, obezbeđivani i da se brinulo o ljudima koji su ih ilegalno držali.

“Tek toliko o tome. Kada pričate o reakciji policije, odnosno prekoračenju, ako pričate o Srbiji, u Srbiji se to dogodilo najmanje. Policija je reagovala samo u krajnjoj nuždi, minimalnom upotrebom sile, ne onako kako bih ja voleo i kako bismo suštinski pratili evropske vrednosti”, rekao je Vučić.

Ustanovljeno prisustvo trojice ruskih državljana u kampu
On je dodao i da su nadležne službe ustanovile prisustvo trojice ruskih državljana u kampu “Sunčana reka” između Loznice i Malog Zvornika, kao i da su privedena lica srpske nacionalnosti koja su bila dostupna.

Vučić je na pitanje da li ruske službe stoje iza borbenog kampa za strance kod Loznice i da li je o tome razgovarano na sastanku sa predsednicom EK Ursulom fon der Lajen dodao i da su zatečene osobe dale podatke o kojim licima je reč i da se nastavlja dalja istraga.

“Ta lica se i dalje nalaze u pritvoru. Kao što smo priveli 11 lica povodom incidenata u Parizu i dva lica povodom incidenata u Nemačkoj na mitingu koje je jedan od opozicionih lidera održavao i gde je neko bacio farbu lažno želeći da optuži nekoga iz nemačkih vlasti”, rekao je Vučić.

On je rekao da ne može da tvrdi da ruske službe stoje iza kampa u Loznici, ali da su ta lica privedena i da je istraga u toku.

“To je ono što mogu da potvrdim, istraga se nastavlja”, rekao je Vučić.

Simptom/Newsmax/Tanjug

Autorski tekstovi Simptoma podležu pravilima o navođenju izvora; tekst se može uz gorepomenuto u celini ili delovima preuzimati.
0 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
Copyright 2024