Palestina je većinu za pristup UN imala i ranije, podsetio je Jeremić gostujući na RTS-u, ali je, kako kaže, njen prijem u svojstvu posmatrača decenijama izostajao zbog protivljenja pre svega Amerike.
“Palestina je za vreme dok sam bio predsedavajući Generalnoj skupštini UN postala ne punopravni član, za šta je potreban Savet bezbednosti, ali posmatrač u UN. Palestina je većinu da pristupi UN imala decenijama unazad, a razlog zašto to nije je jer nijedan predsednik GS UN to nije smeo da stavi na glasanje. Pod pritiskom SAD, pre svega. Međutim, 29. novembra 2012. stavljeno je na glasanje članstvo Palestine koje se desilo i nije povučeno. Veoma mi je drago da je Palestina pod srpskim predsedavanjem postala posmatrač”, naglasio je Jeremić, bivši ministar spoljnih poslova Srbije (2007–2012).
Pretnje Hilari Klinton
Jeremić je otkrio da je prvi put direktno čuo stav Vašingtona o neizbežnosti kosovske nezavisnosti tokom razgovora sa tadašnjom državnom sekretarkom SAD Kondolizom Rajs 2007. godine.
“Ona je rekla da je jednostrano proglašenje nezavisnosti nešto što je po njima neizbežno. Odgovorio sam joj da, ako krenu tim putem, neće biti integracije Zapadnog Balkana u Evropsku uniju… Danas je devetnaest godina kasnije od tog razgovora”, naveo je Jeremić.
Kako je dodao, mnogo veći pritisci usledili su kasnije, tokom administracije Baraka Obame, kada je državna sekretarka bila Hilari Klinton.
“Tu je bilo pritisaka, pretnji, neprijatnih situacija i pritisaka na diplomatske saveznike Srbije da promene stav. To nisu bili laki trenuci”, rekao je Jeremić.
Jeremić je otkrio detalje razgovora koji je vodio sa tadašnjom državnom sekretarkom SAD Hilari Klinton nakon što je Srbija pokrenula diplomatsku kampanju protiv priznavanja jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova.
Kako je naveo, nakon zvaničnog sastanka Klintonova je zatražila još jedan kratak razgovor u četiri oka.
“Ne vežu me lepa sećanja za trenutak kada su se ta vrata zatvorila. Hilari Klinton mi je rekla: ‘Vi sa ovim morate momentalno da prestanete’. Pitao sam je na šta tačno misli, a ona je odgovorila: ‘Dobro vi znate na šta ja mislim. Vi ste obrazovan čovek, studirali ste na Harvardu, znate šta vam kažem, morate da prestanete sa ovakvim ponašanjem'”, ispričao je Jeremić.
Kaže da joj je odgovorio da sprovodi politiku Vlade Srbije i brani ustavni poredak zemlje diplomatskim i pravnim sredstvima.
“Rekao sam joj da to nije moja lična politika, već politika Vlade i ustavna obaveza demokratski izabranih vlasti u Srbiji. Ja predstavljam politiku svoje vlade”, naveo je Jeremić.
“Ona mi je rekla: ‘Gospodine Jeremiću, ako ne budete prestali sa tim, biće posledica po vas i po vašu porodicu'”, rekao je Jeremić.
Nakon tog razgovora, kako kaže, odlučio je da prekine posetu Vašingtonu i vrati se u Beograd.
“Nisam hteo telefonom da objašnjavam šta se dogodilo, ali svima je bilo jasno da je razgovor bio težak čim sam prekinuo posetu i vratio se u Srbiju. Ipak, dobio sam podršku državnog rukovodstva da nastavim započetu politiku i nastavio sam da radim kao i do tada”, naveo je Jeremić.
U emisiji na RTS-u Jeremić je govorio i o poziciji Srbije, duboko integrisanoj u evropski ekonomski prostor, koja istovremeno neguje izuzetno dobre odnose sa Kinom.
“Srbija je evropska zemlja i veoma je integrisana u evropski ekonomski prostor, ali je istovremeno zemlja koja u Evropi ima najbolje moguće odnose sa Kinom…”, ocenio je Jeremić.
Govoreći o evropskim integracijama regiona, Jeremić je ocenio da ne očekuje skoro proširenje Evropske unije.
Na pitanje da li će Srbija ikada ući u EU, bio je kategoričan: “Ne”.
Isto misli i za Crnu Goru, da neće za dve godine postati članica EU.
“Prijateljima iz Crne Gore sam rekao da im je veća šansa da osvoje Mundijal u fudbalu, i to Mundijal na koji se nisu kvalifikovali, nego da postanu članica Evropske unije 2028. godine”, naveo je Jeremić.
“Ne bih bio iznenađen da još neka država u EU pođe putem Britanije”
Govoreći o budućnosti Evropske unije, Jeremić je ocenio da bi Bregzit mogao da ostane presedan koji neće biti usamljen slučaj.
“Bilo je nešto trulo u Evropskoj uniji i Velika Britanija je bila možda prva koja je tako nešto prepoznala. Evropska unija nije predviđala napuštanja, pa je Britanija bila presedan, ali nakon što se taj presedan napravio, ne bih bio iznenađen kada bi u budućnosti moglo da dođe do napuštanja Evropske unije, u smislu napuštanja punopravnog članstva, i još poneke države članice”, rekao je on.
Jeremić je od 2017. vodio Narodnu stranku, da bi se 2023, nakon neuspeha na izborima povukao iz unutrašnje politike.
Simptom


















