Novi nemački kancelar Fridrih Merc pozvao je na ujedinjeni evropski front dok Donald Tramp udaljava SAD od njihove istorijske uloge u očuvanju bezbednosti kontinenta.
Povodom izbornog uspeha svoje konzervativne stranke koji će mu omogućiti da pokuša da formira koaliciju tokom narednih nedelja, Merc je detaljno izneo svoje razgovore o transatlantskim pitanjima sa predsednikom Francuske.
„Imao sam dug razgovor sa Emanuelom Makronom dok je bio na putu za Vašington“, rekao je on novinarima u ponedeljak. „Potpuno smo usklađeni oko toga kako da pristupimo američkoj administraciji.
Takođe je rekao da će razgovarati sa britanskim premijerom Keirom Starmerom, koji u četvrtak treba da dođe u Vašington.
Konzervativni lider nije umanjio reči o doktrini američkog predsednika Trampa „Amerika na prvom mestu“, upozoravajući da ona skreće ka stavu „Samo Amerika“ koji bi Evropu mogao da učini ranjivom.
„Moramo se pripremiti za najgori scenario“, rekao je on. „Onaj u kojem američko angažovanje u evropskoj bezbednosti značajno opada.”
Ali on je rekao da se i dalje nada da bi jak i kohezivan evropski stav mogao da zadrži angažovanje Vašingtona.
Pod pritiskom svojih planova da se angažuje sa Londonom, Merc je potvrdio da će uskoro razgovarati sa Starmerom i pozdravio je obnovljeno nastojanje Britanije da ponovo uspostavi bliže veze sa EU.
„Snažno podržavam činjenicu da su Kir Starmer i Emanuel Makron zajedno otputovali u Vašington na razgovore na visokom nivou“, rekao je on.
Merc je naglasio da Evropa mora da preuzme sopstvenu odbranu, pri čemu ključni istočnoevropski partneri igraju centralnu ulogu.
„Poljski premijer Donald Tusk je ključni saveznik u definisanju strategije odbrane Evrope“, rekao je on. „Neke evropske države moraju da preuzmu vođstvo — nerealno je očekivati da se svih 27 država članica odmah slože o svakom pitanju, ali srednje i manje nacije, uključujući baltičke države, moraju pomoći u oblikovanju zajedničke strateške vizije.
Foto: Elon Musk X acount
div class=”mceTemp”>
S obzirom da se nazire samit NATO-a u Hagu, Merc je rekao da će naredni meseci biti ključni za evropsku odbrambenu politiku.
„Do kraja juna potrebna nam je jasnoća o tome kako će se razvijati transatlantski odnosi i kakva će biti uloga Evrope u sopstvenoj bezbednosti“, rekao je on, naglašavajući potrebu za povećanjem evropskih ulaganja u odbranu.
Uprkos tenzijama, Merc je ponovo potvrdio svoju posvećenost održavanju čvrstih veza sa Vašingtonom.
Simptom/Politico
