“Bude li jednog dana nešto i predstavljao, tad neće biti ni Evrope ni Amerike, jer to znači da će se arktički led otopiti do te mere da će Amerika, ako opstane, imati glavni grad u Denveru, a ne u Vašingtonu”, rekao je Milanović novinarima u Čakovcu.
“Severni deo Grenlanda je okovan ledom, tu plovidbe neće biti nikada, a ako je bude, znači da sveta više nema”, rekao je hrvatski predsednik.
Milanović je dodao da su SAD pokazale koliko im je bitan Grenland time što su zatvorile dve od tri vojne baze na otoku i da se po tom pitanju može biti samo na strani Kopenhagena.
“Danska je bila valjda najpokorniji američki partner, a sad za nagradu dobiva ovo”, rekao je hrvatski predsednik.
Umesto Grenlanda, Milanović je američkoj administraciji “sugerisao” da zauzme Svalbard, otočje pod kontrolom Norveške istočno od Grenlanda, koje zbog Golfske struje nije okovano ledom.
Tramp je nedavno pojačao pretnje o preuzimanju Grenlanda, oživljavajući ideju koju je prvi put izneo 2019. tokom svojeg prvog mandata.
Grenland je strateški smešten između Evrope i Severne Amerike, što ga čini, prema tvrdnjama aktuelne administracije u Vašingtonu, ključnim mestom za odbranu.
Otok je autonomni teritorij Kraljevine Danske. Ima vlastiti parlament i vladu, ali Kopenhagen zadržava ovlasti nad vanjskim poslovima i odbranom. Grenland je autonomna teritorija unutar Kraljevine Danske i više puta je odbacio predloge koji podrazumevaju bilo kakav prenos suvereniteta na SAD.
Bela kuća objavila je u utorak da SAD razmatraju više opcija za preuzimanje Grenlanda, među njima i upotrebu vojne sile.
Danska premijerka Mete Frederiksen pozvala je Trampa da “prestane s pretnjama”, upozorivši da bi eventualni napad na Grenland značio kraj svega, uključujući sigurnosni poredak koji postoji od Drugog svetskog rata.
Simptom/Anadolija





