“Spremni smo za pregovore”, rekao je Galibaf u intervjuu za CNN kasno u sredu, ali je dodao da ne veruje da je to vrsta dijaloga koju američki predsednik traži.
Optužio je Vašington da potkopava diplomatiju silom, rekavši da su SAD bombardovale pregovarački sto dva dana pre šeste runde razgovora s Iranom.
Rekao je da Iran neće ući u razgovore bez opipljivih koristi.
“Sve dok se ekonomski interesi iranskog naroda ne garantuju, neće biti pregovora. Ne smatramo diktiranje pregovorima”, dodao je.
Galibaf je takođe upozorio da će razgovori vođeni pod vojnim pritiskom samo pogoršati tenzije.
“Ako Tramp želi Nobelovu nagradu za mir, trebao bi se distancirati od ratnih huškača i zagovornika predaje oko sebe”, rekao je Galibaf.
Ove primedbe usledile su nakon Trampove poslednje izjave da se masivna armada kreće prema Iranu i njegovog poziva Teheranu da sedne za pregovarački sto.
Iranski zvaničnici odgovorili su upozorenjima na rat i odmazdu, ponavljajući da Teheran ostaje otvoren za razgovore samo pod onim što opisuju kao poštene i neprisilne uslove.
Iran potresaju talasi protesta od 28. decembra zbog naglog pada iranskog rijala i pogoršanja ekonomskih uslova. Demonstracije su se kasnije proširile na nekoliko gradova.
Zvaničnici su optužili SAD i Izrael da podržavaju naoružane izgrednike kako bi stvorili izgovor za stranu intervenciju i upozorili da bi svaki američki napad izazvao brz i sveobuhvatan odgovor.
Simptom/Anadolija



