„Jutrošnji napad na Bejrut nije trebalo da se dogodi, pogotovo ne na poseban dan, kada smo tako blizu mirovnog sporazuma sa Iranom“, napisao je Tramp na društvenoj mreži „Istina“.
„Izrael ima pravo da se brani od pretnji, ali napad na koji je odgovorio bio je veoma mali i besmislen, niko nije ni povređen, ni ubijen i ne bi trebalo na taj način da remeti ovaj važan proces. Veoma smo blizu sporazuma koji će doneti mir regionu, uključujući i u Libanu, i sve strane treba da se povuku“, naveo je Tramp.
Njegova objava je stigla nekoliko sati nakon što je Izrael saopštio da je napao uporišta Hezbolaha u Bejrutu, kao odgovor na jutrošnji napad na severni Izrael. Prethodni izraelski napadi na Bejrut pre nedelju dana izazvali su iranski napad balističkim raketama na Izrael, preteći da poništi napore SAD da postignu prekid vatre sa Iranom.
„Ne bi trebalo da bude više napada Izraela bilo gde u Libanu, ali takođe ne bi trebalo da bude više napada bilo koje druge strane, uključujući Hezbolah, na Izrael. Ovo bi mogao biti početak dugog i lepog mira – nemojmo ga upropastiti“, poručio je Tramp.
Na današnji izraelski napad na Bejrut reagovao je iranski pregovarač Mohamed Bager Kalibaf, koji je istakao da Amerika „ili nema volju da ispuni svoje obaveze ili nije sposobna da to uradi“.
Simptom/Danas/Fonet



