Završen sastanak Zelenskog s evropskom trojkom u Londonu
Sastanak iza zatvorenih vrata u Londonu između ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog, britanskog premijera Kira Starmera, francuskog predsednika Emanuela Makrona i nemačkog kancelara Fridriha Merca je završen.
Najavljeno je da će Zelenski i Starmer održati bilateralne razgovore.
Izvor Gardijana iz Jelisejske palate rekao je novinarima da je sastanak u Londonu omogućio nastavak zajedničkog rada na američkom mirovnom planu i na onome što Evropa može da donese.
Dodaje se da se rad završava, a potrebno je uraditi još više na čvrstim bezbednosnim garancijama i predlozima za posleratnu obnovu Ukrajine.
Zelenski će posle razgovora u Londonu otputovati u Brisel, a zatim u Rim.
Zelenski: Jedinstvo Ukrajine, Evrope i SAD je danas važno
Predsednik Volodimir Zelenski je, tokom razgovora u Londonu s britanskim premijerom Kirom Starmerom, francuskim predsednikom Emanuelom Makronom i nemačkim kancelarom Fridrihom Mercom, izjavio da je danas važno jedinstvo svih saveznika Ukrajine: Evrope i Sjedinjenih Država.
“Postoje stvari koje su veoma važne – to je jedinstvo između Evrope i Ukrajine, kao i Evrope i Sjedinjenih Država. Postoje stvari koje ne možemo rešiti bez Amerikanaca, i postoje stvari koje ne možemo rešiti bez Evrope”, rekao je Zelenski.
Zahvalio je Starmeru na organizovanju sastanka u Londonu.
“Mislim da je bilo veoma važno organizovati ovaj sastanak kako bismo se mogli sastati i razgovarati o veoma osetljivim temama u kontekstu mirovnih pregovora između Sjedinjenih Država i nas”, rekao je predsednik Ukrajine.
Makron: Sankcije štete ruskoj ekonomiji
Ruska ekonomija počinje da trpi nakon najnovije runde sankcija, rekao je francuski predsednik Emanuel Makron uoči razgovora u Londonu sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim.
Simptom/RTS/Reuters/Ukrinform/Guardian


